اعمال فیلترها در نرم افزار انوی ENVI

اعمال فیلترها بر روی تصویر برای بهبود کیفیت آن یکی از مهمترین مراحل آماده سازی تصویر است.در نرم افزار انوی ENVI این موضوع را بصورت خیلی متنوع در منو ها می بینیم. برای اعمال هر فیلتر به صورت ذیل عمل می کنیم:

ابتدا به مسیر زیر می رویم:

Filter → convolution and morphology

97

در منوی convolution گزینه های متفاوتی وجود دارد مانند فیلترهای بالا گذر ، پایین گذر و ….

98

99

: High pass این فیلتر اختلافات زیاد pixel value را در فاصله کوتاه مشخص تر می کند.اگر این گزینه را انتخاب کنیم در پایین ابتدا نام فیلتر را می نویسد بعد ابعاد کرنل را که ابعاد ماتریس high pass را مشخص می کند قابل تعیین است.ابعاد این ماتریس باید فرد باشد تا به مرکزیت یک پیکسل اثر نماید و می توان kernel size را تعیین نمود

قسمت بعدی image add back می باشد که می توان در آن تاثیر تصویر قبلی در تصویر فیلتر شده را بر حسب در صد تعیین کرد. در قسمت بعدی editable kernel وجود دارد که ماتریسی که می خواهد اعمال شود نمایش داده می شود.که باید توجه داشت که این ماتریس قابل تغییر می باشد و با کلیک کردن روی تک تک درایه های آن می توان آن را تغییر داد.

100

: Low pass در این قسمت نیز اول نام فیلتر و سپس kernel size را نمایش داده است که در این قسمت می توان ابعاد ماتریس فیلتر را تعیین نمود.در قسمت بعدی نیز مانند حالت قبل میزان تاثیر تصویر مرجع را در تصویر فیلتر شده نشان می دهد.

101

:Laplacion این فیلتر اختلافات زیاد pixel value را در فاصله کوتاه مشخص تر می کند.اگر این گزینه را انتخاب کنیم در پایین ابتدا نام فیلتر را می نویسد بعد ابعاد کرنل را که ابعاد ماتریس high pass را مشخص می کند قابل تعیین است.ابعاد این ماتریس باید فرد باشد تا به مرکزیت یک پیکسل اثر نماید و می توان kernel size را تعیین نمود.

102

: Gaussian high pass این فیلتر اختلافات زیاد pixel value را در فاصله کوتاه مشخص تر می کند.اگر این گزینه را انتخاب کنیم در پایین ابتدا نام فیلتر را می نویسد بعد ابعاد کرنل را که ابعاد ماتریس high pass را مشخص می کند قابل تعیین است.ابعاد این ماتریس باید فرد باشد تا به مرکزیت یک پیکسل اثر نماید و می توان kernel size را تعیین نمود

: Gaussian low pass در این قسمت نیز اول نام فیلتر و سپس kernel size را نمایش داده است که در این قسمت می توان ابعاد ماتریس فیلتر را تعیین نمود.در قسمت بعدی نیز مانند حالت قبل میزان تاثیر تصویر مرجع را در تصویر فیلتر شده نشان می دهد.

:Median همان میانه که قابلیت اعمال آن وجود دارد.

Roberts و sobel : همان فیلتر های سوبل و روبرتز که قابلیت اعمال آن وجود دارد.

:User defined این فیلتر بطور کامل به کاربر بستگی دارد و تمام پارامتر های ماتریس فیلتر را می توان در اینجا edit نمود. حال برای اعمال فیلتر باید روی گزینه apply to file کلیک نمایید و تصویر مورد نظر را انتخاب کنید و سپس با ok کردن آن را می توانیم بصورت فایل موقت یا فایل ذخیره شده save نماییم.و اگر گزینه quick apply را انتخاب کنیم به سرعت تصویر فیلتر شده را به ما نشان می دهد.

 

نویسنده: محمد محزون- عبدالحسین حاجی زاده، مسعود آقایی، امید محمدی

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *