ترکیب باند ها در نرم افزار ENVI

ارتباط و لینک دادن دو تصویر:

در صورتی که دو تصویر از منطقه را باز بکنیم و بخواهیم تغییرات مناطق آن را روی هر دو تصویر همزمان مشاهده کنیم باید بین آنها ارتباط برقرار کنیم.این ارتباط با راست کلیک روی یکی از تصاویر و زدن گزینه link display انجام می گیرد.که این گزینه در صورتی کار می کند که دو تصویر از لحاظ اندازه با هم یکی باشند. در این صورت با link کردن تصاویر با تغییر پنجره نمایش روی یک تصویر همان منطقه روی تصویر دوم نمایش داده می شود.

15

16

در صورتی که ابعاد دو تصویر یکی نباشد از گزینه geographic link استفاده می شود.با زدن این گزینه و onکردن دو تصویر از Off این کار صورت می گیرد.این گزینه در صورتی که تصویر Geo reference نباشد عمل نمی کند.مزیت Geographic linkبا link display در این است که در صورتی که تصاویر ما از ماهواره های مختلف از یک منطقه باشد می توان بین آنها ارتباط برقرار کرد. ولی در link display باید حتما از یک نوع ماهواره تصاویر گرفته شده باشد.در صورتی که در تصویر دارای یک اندازه پیکسل یکسان باشد ولی فاقد Geo reference باشد. در link display می توان با تعیین و تشخیص میدان offset بین دو تصویر می توان عمل مورد نظر را نشان دهد link display. پیکسل مورد نظر را در تصویر به همان پیکسل نسبت می دهد.) بدون در نظر گرفتن موقعیت و محدوده تصویر(.در جایی که محدوده تصویر یکسان نباشد از Geo reference link استفاده می شود.

ترکیب باند ها Layer stacking

زمانی که چند باند تکی با ابعاد پیکسل یکسان از یک منطقه داشته باشیم برای سهولت کار یک تصویر، تصویر چند بانده درست می کنیم. برای انجام این کار وارد گزینه زیر می شویم:

Basic tools → layer stacking

این کار باعث می شود هر تعداد باندی که دارای ویژگی های مکانی و هندسی یکسانی داشته باشند را روی هم قرار داده و بصورت یک تصویر واحد ارائه می دهد.

17

18

در منوی باز شده در import file باندهای مورد نظر جهت انجام این کار را به ترتیب باند انتخاب کرده و از گزینه recorder file جهت تعیین چیدمان باندها استفاده نمود.پس از آن عمل ذخیره تصویر چند بانده درست شده را مشخص کرده که می توان با زدن گزینه memory بدون نیاز به ذخیره ، نمایشی از فایل درست شده را دید. در صورتی که بخواهیم فایل موجود را در memory ذخیره کنیم ،با راست کلیک روی نام آن و یا از منوی آبشاری تصویر

File → save file → Tiff

با چند باند تصویر می توان ذخیره نمود.

 

نویسنده: محمد محزون- عبدالحسین حاجی زاده، مسعود آقایی، امید محمدی

3 نظر

  1. nahid

    با سلام و تشکر از زحمات دوستان ارجمند که با تلاش وافر نتیجه مطالعات خود را در اختیار دیگران قرار می دهند. یک پیشنهاد دارم که چنانچه مقدور باشد امیدوارم عملی شود و آن اینکه برخی از این مطالب بصورت فیلم درآمده و قابل دانلود گردند.

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *