طبقه بندی تصاویر در نرم افزار ENVI – بخش ششم

نظارت بر روی صفحه image

بر روی صفحه image راست کلیک شود و گزینه toggle انتخاب گردد با انتخاب هر کدام از زیربخش های آن، اسکرول کل منطقه، علامت خطوط متقاطع صفحه زوم نمایش داده می شود.

185

186

تصاویر ماهواره ای شامل باندهای مختلفی میباشند. هر باند از طول موج خاصی تشکیل شده است.برای مثال باند آبی ،سبز،قرمز،نزدیک ماورای بنفش ،ماورای بنفش و باند گرمایی . سنجنده های ماهواره ای مثل لندست TM دارای 7 باند هستند. که بیانگر تصاویر در طول موج های مختلف میباشد.با استفاده از تکنیک های پردازش تصویر ، میتوان اطلاعات مورد نظر خود را استخراج نمود .این اطلاعات از کار بر روی باندهای مختلف به دست می آیند.

از جمله کار های بسیار مهمی که انجام میگردد: نسبت تصویر (Image ratio) و آنالیز اجزای اصلی (Principal component analyses ) میباشد.

نسبت تصویر:

میتوان با تقسیم عدد رقومی DN یک تصویر از یک باند به DN باند دیگر تصویر جدیدی به دست آورد. این روش معمولا برای از بین بردن اثر نور و سایه در تصویر به کار میرود. در برخی تصاویر به دلیل زاویه خاصی که تابش خورشیدی دارد ، قسمتی از تصویر سایه دار است و مانع از بررسی دقیق منطقه مورد نظر میگردد. همچنین با این کار میتوان برخی بررسی های زمین شناسی و پوشش گیاهی را انجام داد.

قدرت تفکیک بدین معناست که هر پیکسل در تصویر برابر مربعی به طول و عرض 30 متر بر روی زمین است.

آنالیز اجزای اصلی (PCA):

روشی آماری است که برای کاهش داده های زائد و اضافه به کار میرود و اطلاعات چندین باند را به تعداد اجزای کمتری تبدیل میکند. با این کار شما نقشه های با اطلاعات کامل و خلاصه دارید. و تحلیل بر روی این تصاویر جدید ، دقیقتر از تحلیل با تصاویر خام شما است.همچنین از وقت و هزینه کار بسیار میکاهد. معمولا تصویر اولی که توسط این روش به دست میاید 80 % اطلاعات را در خود جمع آوری نموده ) دقیقترین تصویر( و تصاویر بعدی به ترتیب اطلاعات کمتری دارند.

نویسنده: محمد محزون- عبدالحسین حاجی زاده، مسعود آقایی، امید محمدی

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *