عملیات محاسبات باندی در نرم افزار سنجش از دور ENVI

برای ترکیب باند های مختلف جهت انجام و استخراج اطلاعات در منوی زیر انجام می گیرد:

Basic tools → band math

در منوی باز شده نوع عملیات را وارد می کنیم. مثلا می خواهیم باند های تصویر شماره 1 را با باند های تصویر شماره 2 جمع کنیم.

40

با انجام عملیات ریاضی بین باند ها و تعیین تصاویری که قرار است این عملیات بین آنها انجام گیرد تصویری ارائه می شود که مشتمل برانجام عمل ریاضی بین دو تصویر خواهد بود.

41

توجه : وارد کردن هر عملیات ریاضی در فضای خالی Enter an expression صورت می گیرد.شرط انجام عملیات ریاضی بین تصاویر ، داشتن پیکسل سایز یکسان و سیستم مختصات یکسان است.در نوشتن عبارت های ریاضی باید دقت شود که زبان نوشتن یک سری عبارت ها مانند بزرگتر GT و کوچکتر LT می باشد و باید در help این نرم افزار جستجو شود.در عبارت های ریاضی می توان از عبارت های منطقی و شرطی نیز استفاده کرد.مثلا می خواهیم پیکسل های باند 1 ما بزرگتر از 20 و کوچکتر از 100 را نمایش دهد ، بصورت زیر می نویسیم:

42

43

44

با این کار پیکسل هایی که در محدوده بالا هستند عدد 1 و در غیر این صورت عدد 0 می گیرند .این کار شبیه عملیات mask کردن است.تفاوت آن در نوع تصویر ساخته شده و حجم اطلاعات است و همچنین می توان از شاخص های آماده شده نرم افزار نیز استفاده نمود. بطور مثال شاخص NDVI که این شاخص میزان رطوبت و آب موجود را نمایش می دهد.در این شاخص بایستی حتما از تصاویری استفاده گردد که دارای باند قرمز و NIR باشد.در منوی زیر می توان این شاخص را مشاهده کرد:

Transform → NDVI

45

با زدن این گزینه ، پنجره ای باز می شود که بایستی تصویر مد نظر انتخاب گردد.

46

با انتخاب تصویر و مسیر ذخیره سازی تصویر ارائه می گردد که شامل اطلاعات مربوط به مناطق دارای رطوبت بالا خواهد بود.با این کار می توان در تشخیص نوع عوارض و اشیا و نیز میزان آب موجود ، اطلاعات زیادی را کسب کرد.

47

48

تفاوت این روش با روش mask در نوع تصویر ایجاد شده و حجم اطلاعات ساخته شده است.در روش بالا بدلیل ایجاد یک تصویر جدید ، حجم اطلاعات بالا می شود.ولی در روش mask نرم افزار یک mask ایجاد می کند که شامل فایل های فشرده است که اطلاعات در حجم کمتری ارائه می شود.

نویسنده: محمد محزون- عبدالحسین حاجی زاده، مسعود آقایی، امید محمدی

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *