عملیات Georeferencing (ژئورفرنس کردن) در نرم افزار ENVI – بخش سوم

حال میخواهیم مختصات نقاط زمینی را از روی نقشه وارد کار نماییم برای اینکار بدینگونه عمل می کنیم :

پس از باز کردن فایل موردنظر در Available Band list و نمایش دادن آن، در پنجره نمایش در Overlay گزینه Vectors را انتخاب میکنیم پنجره ذیل باز میگردد.

116

در این پنجره در منوی فایل گزینه open vector file را انتخاب میکنیم.

حال باید فایل مورد نظر که نقشه منطقه می باشد را انتخاب نماییم و باید توجه داشت که نرم افزار ENVI از فرمت های evf dxf ،ddf ،dgn ، mif ، shp ، و dlg پشتیبانی می کند.

117

حال میتوانیم مسیر فایل و نام لایه ها و اینکه آیا در memory ذخیره شود یا فایل دائم باشد را تعیین کنیم. در قسمت بعدی نیز می توانیم به چک کردن نوع سیستم تصویر، دیتوم، واحدها و Zone بپردازیم که باز تمامی این گزینه ها قابل تغییر می باشد.

سپس ok میکنیم.

حال پنجره ذیل باز میشود:

118

می تانیم با گزینه ی select all layers تمامی لایه ها را انتخاب و با انتخاب deselect all layers همه لایه ها را از حالت انتخاب خارج نماییم. حال با گزینه load selected لایه های انتخاب شده را باز کنیم و با گزینه remove selected لایه های دلخواه را پاک میکنیم. سپس بر روی load selected کلیک می کنیم

119

در اینجا سوال میشود فایل vector را در پنجره خودش بازکنیم یا پنجره ای جدید به آن اختصاص دهیم که گزینه new vector window را انتخاب می کنیم.حال فایل برداری در قسمت دیگر باز میگردد

120

حالا میتوان در این قسمت Toggle cursor on را زده تا بصورت snap در تقاطع ها Cursor ما قرار بگیرد .

121

حال با رفتن به مسیر ذیل می توان با کارهایی که قبلا گفته شد به پنجره Ground control point selection رسید.حال با کلیک راست بر روی هر نقطه ای از فایل vector گزینه export map که فعال شده است را انتخاب کنیم.حال با پیدا کردن نقطه نظیر در تصویر می توان با همان روش قبلی با زدن add point نقاط را وارد و سپس از منوی warp file تصویر را زمین مرجع نمود.

122

نویسنده: محمد محزون- عبدالحسین حاجی زاده، مسعود آقایی، امید محمدی

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *