آموزش پردازش تصاویر ماهواره ای با نرم افزار ENVI – بخش دوم

پس از باز نمودن یک تصویر ، منویی با نام available band list باز می گردد که گزینه های باز شده در این صفحه اطلاعات مربوط به تصویر باز شده از جمله دیتوم مورد استفاده ، اندازه پیکسل های تصویر ، بیضوی مورد استفاده ، مختصات تصویری و مختصات زمینی. در صورتی که تصویر georefrenc باشد را نشان می دهد. این اطلاعات در منوی آبشاری map info می باشد.همچنین اطلاعات مربوط به تعداد باند ، نوع سنجنده در منوی تصویر باز شده مشخص می باشد.

06

در منوی باز شده available band list از روی آیکونی که نرم افزار به تصویر باز شده داده می توان نوع اطلاعات را تشخیص داد.

در منوی available band list در میان صفحه (شکل 1-1) دو گزینه RGB color و gray scale می باشد که با زدن گزینه RGB color نحوه چیدمان باند ها جهت نمایش را بصورت RGB نشان می دهدکه حالت عادی آن باند قرمز سنجنده مقابل R، باند سبز مقابل G، باند آبی مقابل B باید قرار گیرد (شکل 1-2) و در صورتی که بخواهیم از تصاویر مجازی و غیر واقعی جهت نمایش واضح گروهی از عوارض استفاده کنیم با ترکیب این باند ها می توان به این امر دست پیدا نمود. در سنجنده land sat TM باند 3 قرمز ، باند 2 سبز و باند 1 آبی می باشد.

07

پس از وارد نمودن باند ها ، در پایین صفحه رزولوشن تصویر به همراه نوع فرمت ذخیره شده در ماهواره را نشان می دهد )شکل 1-3)

جهت نمایش تصویر می توان روی آن دو بار کلیک نمود و یا راست کلیک روی اسم تصویر و زدن گزینه load band to new display با این کار در صورتی که چندین تصویر باز شده باشد و بخواهیم تصویر را در یک صفحه جدید باز کنیم می زنیم.این گزینه را در پایین صفحه هم می توان روی گزینه No display کلیک کرده و یک display خالی باز نموده و روی تصویر دو بار کلیک کنیم تا در display خالی ظاهر شود.

جهت load کردن تصویر می توان بر روی گزینه load RGB هم کلیک کرد.در صورتی که تصویر را باز کردیم و یک شکل به هم ریخته و غیر قابل تشخیص داد ، اشکال از تنظیمات آن می باشد.

08

جهت رفع این مشکل باید وارد گزینه edit header که به شناسنامه باند ها معروف است ، در مسیر ذیل بشویم:

راست کلیک روی اسم تصویر→ edit header

09

در صفحه باز شده اطلاعات مربوط به نوع فرمت نمایش تصویر (BIP,BIL,BSQ)که باید با فرمت سنجنده یکی باشد با تنظیم این گزینه و ok کردن مشاهده می شود که تصویر ماهواره ای نمایش داده می شود.

10

با باز شدن تصویر سه صفحه باز می گردد که هر کدام موقعیت منطقه را در یک فاصله نشان می دهد.پنجره scroll کل تصویر را نشان می دهد. بر روی این صفحه پنجره قرمز رنگی وجود دارد که محدوده نشان دهنده در پنجره windows را نشان می دهد. روی این پنجره هم پنجره قرمز رنگی وجود دارد که میزان بزرگ نمایی و و محدوده پنجره zoom را نشان می دهد.هر کدام از این پنجره ها در شرایط خاص مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

با دو بار کلیک بر روی تصویر باز شده پنجره ای ظاهر می گردد که اطلاعات مربوط درجه خاکستری پیکسل ها و مختصات تصویری و زمینی در صورتی که تصویر geo reference شده باشد. در غیر این صورت چیزی نمایش داده نمی شود.

11

جهت خروجی گرفتن از تصویر باز شده با فرمت مورد نیاز وارد گزینه زیر می شویم:

تعیین نوع فرمت مورد نیاز →  File → save as file

بطور مثال میخواهیم خروجی با فرمت Tiff بگیریم ، روی فرمت Tiff در منوی باز شده کلیک کرده ، روی Tiff کلیک می کنیم. پنجره زیر ظاهر می شود که در آن تصویری که قرار است فرمت آن را بگیریم و نیز در صورتی که بخواهیم محدوده ای از این تصویر را فقط خروجی بگیریم که در گزینه spatial subset این کار انجام می گیرد.و گزینه spatial subset تعداد باندی که می خواهیم از آن باندها خروجی بگیریم تعیین می کنیم.

12

زمانی که وارد گزینه spatial subset می شویم چندین راه جهت گرفتن محدوده مورد نظر وجود دارد :

گزینه اول image که می توان از روی تصویر با تعیین یک پنجره محدوده مورد نظر را تعیین کرد.یا با گزینه map با دادن مختصات گوشه ای محدوده را تعیین کرد.دقت شود که در صورتی که نقشه Geo reference نباشد این گزینه روشن نمی شود.راه سوم از طریق file که در صورتی که فایل مختصات محدوده را داشته باشیم می توان از این طریق load کرد و راه چهارم استفاده از گزینه ROI می باشد که در صورتی که یک فایل برداری بصورت پلیگون داشته باشیم می توانیم از این طریق آن را وارد نماییم.

13

در صورتی که بخواهیم نرم افزار محل ذخیره مورد نظر را در هر بار ذخیره ، در جای مورد نظر ما قرار دهد و یا فایل باز گشایی فایل مورد نظر ما باشد وارد منوی زیر می شویم:

File → perefrences

14

نویسنده: محمد محزون- عبدالحسین حاجی زاده، مسعود آقایی، امید محمدی

2 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *