Model Builder

به مجموعه ای از ابزارهایی که با هم به صورت زنجیری تلفیق شده اند مدل گفته می شود. مدل می تواند ساده باشد، -متشکل از تنها چند ابزار- و یا پیچیده باشد، -متشکل از بسیاری از ابزارها و پارامترهای مختلف و گاهی اوقات دارای منطق تکرار شونده-. چه مدل بزرگ باشد و چه کوچک، فایده مدل این است که مسائل مکانی منحصر به فردی را که توسط یکی از ابزار به تنهایی حل نمی شود را می تواند حل کند.


آرک هیدرو (ArcHydro)

مدیران منابع آب از سیستم اطلاعات مکانی (GIS) برای تجسم و تجزیه و تحلیل داده های هیدرولوژیکی برای انجام وظایفی از قبیل ارزیابی کیفیت آب، برآورد میزان آب دردسترس، برنامه ریزی پیشگیری از سیل، طوفان و درک محیط طبیعی و مدیریت منابع آب بهره می برند. Arc Hydro نقطه شروع برای تجزیه و تحلیل منابع آب با نرم افزار ArcGIS است.


آنالیز زمین آماری (GeoStatistical Analysis)

آنالیز زمین آماری (Geostatistic) به مفهوم بررسی پدیده های متغیر در زمان و مکان است و بطور کلی از طریق آنالیز Geostatistic می توان به راحتی یک نقشه یا سطح پیوسته ای از نقاط نمونه برداری شده را ایجاد نمود. نقاط نمونه برداری شده می توانند مقادیر ارتفاع، عمق و یا سطوح آلودگی باشند.


اکستنشن Network Analyst

شبکه ها نقش مهمی را در هر جامعه ایفا میکنند. حرکات روزمره مردم، توزیع، انتقال و خدمات کالا، خدمت رسانی در زمینه منابع و انرژی، ارتباطات و …. همگی از طریق یک شبکه مشخصی انجام می پذیرد. مسئله شبکه آنقدر پر اهمیت بوده است که در نرم افزار ArcGIS یک Extension مجزا بنام Utility Network Analyst برای آن ایجاد شده است. تجزیه و تحلیل شبکه ها بدون استفاده از این ابزار کاری بس مشکل، وقتگیر و طاقت فرسا میباشد. زیرا با گسترده شدن یک شبکه اتصالات بین اجزای آن بسیار پیچیده می گردد.


اکستنشن Tracking Analyst

داده های زمانمند (Temporal) شامل اطلاعاتی در مورد رویداد زمانمند هستند. رویداد زمانمند یک مشاهده یا مجموعه ای از مشاهدات را توضیح می دهد که در طول زمان در روی یک شی یا گروهی از اشیا اتفاق می افتد و شامل اطلاعاتی در مورد خود مشاهده ( مانند اینکه مشاهده کی و کجا اتفاق افتاده و چه فعالیت هایی مشاهده شده است) و شی می باشد.

با استفاده از Tracking Analyst می توان داده های زمانمند ( یا داده های track ) را به عنوان یک لایه ArcMap داشت. این داده ها شامل اطلاعات زمان (time) و تاریخ (date) برای موقعیت های جغرافیایی است که امکان ردیابی مشاهدات آنی یا گذشته را فراهم می آورد. این مشاهدات می توانند گسسته ( مانند lightening strikes ) و پیوسته (مانند اطلاعات هواپیما در مسیرهای پرواز) باشد.


جعبه ابزار 3D Analyst

اولین جعبه ابزار صندوقچه قرمز رنگ Arc Toolbox ، جعبه ابزار ۳D Analyst tools است که خود به ۹ دسته کلی تقسیم شده است و هر کدام نیز شامل چندین زیر مجموعه و ابزار است. از مهمترین کاربردهای این جعبه ابزار، تولید انواع نقشه ‌های سه‌بعدی از لایه‌های ارتفاعی، انجام انواع آنالیزها و تحلیل‌های سه‌بعدی، تبدیل فرمت این لایه‌ها به سایر فرمت‌های GIS، ارزش‌دهی مجدد به لایه و…. است. همانطور که اشاره شد وجود بعد سوم در این لایه‌ها، عامل تفکیک ابزارهای این جعبه ابزار از سایر آنها شده است. تحلیل‌های سه بعدی، اساس و شالوده طرح‌های کاربردی و توسعه‌ای، در GIS است و GIS سه بعدی یعنی ساخت مدل‌های ارتفاعی.


جعبه ابزار Analysis Tools

دومین جعبه ابزار از صندوقچه قرمز رنگ Arc Toolbox جعبه ابزار Analysis Tools است.برخی از تجزیه و تحلیل های کاربردی که بیشترین استفاده را دارند در این جعبه ابزار قرار گرفته اند.عملیات هایی مانند : برش عوارض ، اشتراک گرفتن از لایه ها ، ایجاد حریم و………….. که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت از جمله مباحثی خواهد بود که در این جا با آنها آشنا خواهیم شد.


جعبه ابزار Conversion

در این سری آموزشی به معرفی برخی از ابزار های یکی دیگر از جعبه ابزار‌های پر کاربرد صندوقچه قرمز رنگ Arc Toolbox ،یعنی Conversion Tools میپردازیم. کاربرد ابزار های این مجموعه اکثرا در تبدیل و تغییر فرمت لایه ها به یکدیگر و تبدیل سیستم مختصات لایه ها به یکدیگر است.


جعبه ابزار Data Management

جعبه ابزار Data Management به جوانب گوناگون مدیریت داده ها و لایه ها می پردازد. همچنین تنظیم سیستم مختصات لایه ها نیز از طریق این جعبه ابزار امکان پذیر است.


جی.پی.اس (GPS)

سیستم تعیین موقعیت جهانی GPS یک سیستم ناوبری رادیوئی ماهواره ایست, که توسط ارتش ایالت متحده آمریکا طراحی و ایجاد شده است. جی.پی.اس (GPS) دارای تکنولوژی بسیار پیشرفته و پیچیده ای است ,لیکن کاربردهای آن بسیار ساده است. تکنیکهای مختلف تعین موقعیت جی.پی.اس (GPS) دارای کاربری ها و دقت های مختلفی هستند, به گونه ای که حیطه کاربردهای سیستم را از تعیین موقعیت بسیار دقیق ژئودتیک تا ناوبری هوائی و دریایی گسترش داده اند.


1 2