قابلیت های مکانی پایگاه داده MySQL

MySQL در حال حاضر مشهورترین پایگاه داده رابطه ای متن باز است که در زبان C/C++ توسعه یافته و قابل استفاده در اغلب سیستم عامل ها است. با ظهور نسخه 4.1 در سال 2003، MySQL شروع به افزودن قابلیت های مکانی کرد. MySQL توسط شرکت MySQL AB نگهداری و توسعه می یابد، شرکتی سوئدی که در حال حاصر زیر مجموعه Sun Microsystems به شمار می آید.

توانایی های MySQL برای داده های مکانیth

در مورد OGC SFS، انواع هندسی ارائه شده توسط MySQL در تطابق کامل با آن قرار دارد ولی تنها بخشی از توابع و هیچ کدام از  عملگرهای تعریف شده در این استاندارد را پیاده سازی کرده است که جدول 3-15 فهرست شده است. برای ساخت انواع هندسی با قالب WKT و WKB، تمام توابع مشخص شده در این استاندارد به جز BdMPolyFromText، BdPolyFromText، BdMPolyFromWKB، BdPolyFromWKB فراهم شده اند. علاوه بر آن، توابعی برای نمایش WKB از انواع هندسی ذیل تدارک دیده شده اند: نقطه، رشته خط (LineString)، پلیگون، چند نقطه، چند رشته خط (MultiLineString)، چند پلیگون و مجموعه هندسی.

توابع مکانی موجود در MySQL
توابع نوع هندسی
AsBinary, AsText, GeomFromText, GeomFromWKB, Dimension, Envelope, GeometryType, SRID هندسی
X, Y نقطه
EndPoint, Glength, NumPoints, PointN, StartPoint رشته خط
Glength, IsClosed جندرشته خط
Area, ExteriorRing, InteriorRingN, NumInteriorRings پلیگون
Area چندپلیگون
GeometryN, NumGeometries مجموعه هندسی
MBRContains, MBRDisjoint, MBREqual, MBRIntersects, MBROverlaps, MBRTouches, MBRWithin کوچکترین مستطیل (MBR) مقید (Minimum Bounding Rectangle)

MySQL شاخص مکانی بر اساس الگوریتم درخت R را فراهم می آورد. استفاده از شاخص مکانی امری است که به طور پیش فرض بهینه ساز در مورد آن تصمیم می گیرد، هرچند می توان از استفاده آن جلوگیری کرد. MySQL هر دو جدول فراداده استاندارد شده در OGC SFS را پشتیبانی می کند.

2 نظر

 1. مجتبی جمالی

  فکر میکنم این پست قدیمی باشه چون سال پیش اوراکل شرکت سان را خرید و الان مای اسکیوال متعلق به این شرکت هستش.
  مای اسکیوال engine base هستش و شامل چند engine مثل inodb و myisam و mariadb و … میشه که مثلا inodb نوع داده های جی آی اسی رو پشتیبانی میکنه ولی ایندکس های GIS رو پشتیبانی نمیکنه ولی myisam پشتیبانی میکنه. جدیدا انجین mariadb پشیبانی از توابع ST_ را هم اضافه کرده :
  https://kb.askmonty.org/en/gis-features-in-533/

  پاسخ
  1. ادمین

   بله. این پست یه مقدار قدیمیه. چون از مطالبی هست که قبلا توی وبلاگ بوده و در انتقال به وبسایت جدید، به اینجا منتقل شده است.

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *