قابلیت های مکانی جدید در SQL Server 2012 – بخش اول

SQL Server 2012 بهبودهای قابل توجهی را به پشتیبانی مکانی که برای اولین بار در SQL Server 2008 معرفی شد می افزاید. از جمله پیشرفت های قابل توجه و دارای اهمیت بیشتر، پشتیبانی از منحنی (کمان) است، درحالی که SQL سرور 2008 تنها خطوط مستقیم ، یا چند ضلعی متشکل از خطوط مستقیم را پشتیبانی می کرد. مایکروسافت همچنین متدهایی را برای تست سازگاری جهت اشکال (منحنی) غیر- سازگار با ورژن 2012 و تبدیل اشکال منحنی به اطلاعات خطی برای سازگاری با SQL سرور 2008 (و همچنین سایر سیستم های GIS که منحنی را پشتیبانی نمی کند) فراهم می کند.

کلاس های جدید داده های مکانی

سه کلاس جدید داده های فضایی در SQL سرور 2012 ارائه شده اند که عبارتند از:

  • رشته های مدور (Circular strings)
  • منحنی مرکب (Compound curves)
  • چند ضلعی های منحنی (Curve polygons)

هر سه این اشکال در فرمت WKT، WKB، و GML و نوع داده geometry و geography پشتییانی می شوند، و همه متدهای موجود نیز در تمام این اشکال دایره ای جدید کار می کنند.

متدهای مکانی جدید

چند از متدهای مکانی جدید را در اینجا بررسی خواهیم کرد. برخی از این متدهای جدید فقط برای کار با اشکال منحنی جدید هستند، در حالی که متدهای دیگر ویژگی های مکانی جدیدی را برای کار با همه اشکال ارائه می کنند.

متدهای STNumCurves و STCurveN

این دو متد را می توان برروی هر نمونه از geometry یا geography فراخوانی کرد. آنها را با هم برای کشف اطلاعاتی در مورد منحنی های موجود در نمونه های مکانی می توان مورد استفاده قرار داد. متد STNumCurves تعداد کل منحنی های نمونه شی مکانی را برمی گرداند. بعد از آن می توانید هر عددی بین 1 و آنچه STNumCurves برمی گرداند را برای استخراج هر یک از منحنی های موجود در متد STCurveN استفاده کرده، و در نتیجه یک حلقه برروی منحنی های موجود در شی مکانی تشکیل داد.
به عنوان مثال ، رشته WKT به فرم CIRCULARSTRING(0 4, 4 0, 8 4, 4 8, 0 4) یک دایره کامل متشکل از دو بخش متصل را تعریف می کند: بخش اول 0 4, 4 0, 8, 4 و بخش دوم 8 4, 4 8, 0 4 (مختصات سوم یعنی 8 4 هم به عنوان نقطه پایان قوس اول و نقطه شروع قوس دوم مورد استفاده قرار می گیرد). کد زیر چگونگی به دست آوردن اطلاعات مربوط به منحنی از این رشته منحنی را با استفاده از متدهای STNumCurves و STCurveN نشان می دهد.

این کوئری خروجی زیر را تولید می کند:

 

همانطور که می بینید متد STNumCurves نشان می دهد که دو منحنی وجود دارد، و STCurveN (2) منحنی دوم را برمی گرداند. اگر شکل مکانی نتایج را ببینید، فقط نیمه بالای دایره را مشاهده خواهید کرد. این نیمه دایره ای است که توسط منحنی دوم تعریف شده است ، و به فرم WKT آن یعنی CIRCULARSTRING (8 4 4 8 0 4) برگردانده شده است. توجه کنید که این تنها نشان دهنده بخش دوم از کل دایره کامل است.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *