فن آوری های موجود در سیستم های GIS تحت وب (WebGIS)

برای اجرای یک سیستم GIS تحت وب (WebGIS) از فن آوری های متفاوتی می توان بهره گرفت. این فن آوری ها در دو دسته فن آوری های سمت خدمات دهنده (Server-side) و سمت گیرنده (Client-side) می توان جای داد. شکل زیر معماری یک سیستم GIS تحت وب را نشان می دهد. این شکل مهمترین اجزای معماری را شامل می شود، هرچند نرم افزارهای استفاده شده در آن می توانند با دیگر نرم افزارها جایگزین شوند.

06 نمونه ای از یک معماری سیستم های GIS تحت وب و فن آوری های به کاررفته

 

در سمت خدمات دهنده فن آوری های متفاوتی به کار گرفته می شوند. این فن آوری ها به طور عمده شامل خدمات دهنده وب، برنامه های کاربردی CGI (یا FastCGI)، زبان های برنامه نویسی صفحات وب پویا مانند PHP، Perl، ASP و پایگاه های داده مکانی هستند.

در سمت گیرنده در ساده ترین حالت یک کاوشگر وب (web browser) مورد نیاز است. در حالت های پیشرفته تر نیاز به افزودن یک بسته الحاقی به کاوشگر وب جهت اعمال پیچیده تر و تعامل بهتر کاربر وجود دارد.

یکی از فن آوری های مهم در این عرصه استفاده از زبان Javascript در سمت گیرنده برای ایجاد رابط با امکانات تعاملی بیشتر برای کاربر است. AJAX نیز از نمونه فن آوری های نوظهور است که به خصوص در سیستم های GIS تحت وب که نیاز به انتقال حجم بالای داده بین خدمات دهنده و گیرنده است، با افزایش سرعت مفید واقع می شود. AJAX این عمل را با به هنگام سازی تنها قسمتی از صفحه وب که مورد نیاز است و در پشت صحنه و بدون توقف در عملکرد کاربر انجام می دهد. برای نیل به این مقصود AJAX به ویژه به فن آوری های Javascript و XML استوار است. در عمل کاربر دیدی پیوسته نسبت به تعامل خود با صفحه وب پیدا می کند که در هنگام کاوش صفحات وب بسیار ارزشمند است. نمونه ای آشنا از این فن آوری جستجوی زنده در موتورهای جستجو است که با وارد کردن حروف توسط کاربر گزینه های مختلف جهت جستجو را به او پیشنهاد می کنند.

از دیگر امکانات مهم Tiling است که با تقسیم یک نقشه، داده رستر یا برداری به در اصطلاح موزاییک های مجزا امکان خدمات دهی نقشه ها را سریع تر می سازد. این امکان می تواند هم در سمت خدمات دهنده برای جوابگویی سریع تر به درخواست های ارسال شده انجام شود و هم توسط گیرنده به کار گرفته شود تا درخواست کاربر را برای نقشه به نقشه های کوچکتر تقسیم کرده و سپس اقدام به ارسال درخواست این نقشه های کوچکتر به خدمات دهنده کند که در نتیجه آن پس از پاسخ خدمات دهنده به هرکدام از درخواست ها، نتیجه آن برای کاربر به نمایش درآید.

ترتیبی که سایت تخصصی جی.آی.اس برای مطالعه سری مبانی وب جی.آی.اس (WebGIS) پیشنهاد می کند:

2 نظر

 1. mirwais

  باعرض سلام وتشکر از اینکه خدمت بزرگی را به ملت فارسی زبان انجام دادید تنها چیزیکه ما تقاظا داریم این است که شما عزیزان کتاب های اموزش تان را به فارسی اگر نشر وبه دانلود رایگان به دست قراردید لطف تان خواهد بود واگر امکان این باشد که بعضی کتب اموزش که به صورت فایل PDFداشته باشید به من در همین ایمل ادرس بفرستید ممنون میشوم
  با ابراز تشکر فراوان از شما
  ازخداوند منان برای شما موفقیت بزرگ خواهانم

  پاسخ
  1. ادمین

   سلام
   با تشکر از لطف شما
   قبلا پاسخ شما از طریق ایمیل داده شده بود اما ظاهرا ایمیل شما فعال نیست.
   متاسفانه حتی در ایران نیز کتاب های فارسی در مورد جی.آی.اس چندان زیاد نیست و آنچه هست نیز از حق مولف برخوردار است که در نتیجه امکان قرار دادن آن در اینترنت میسر نمی باشد.
   تیم مدیریتی سایت تخصصی جی.آی.اس سعی دارد تا به طور مدارم مطالب آموزشی جدیدتری را در این حوزه برای خوانندگان فارسی زبان ارائه نماید (و در این راه از همکاری کاربران فهیم نیز استقبال می کند). فعلا تنها با چک کردن روزانه سایت می توان از مطالب جدید باخبر شد ولی ان شاءالله در آینده نزدیک سرویس های دیگری نیز برای باخبرکردن کاربران از مطالب جدید راه اندازی خواهد شد.
   موفق باشید.

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *