نرم افزار Deegree در حوزه زیرساختار اطاعات مکانی (SDI)

Deegree یک چارچوب تحت جاوا برای اجرای زیرساختار اطاعات مکانی (SDI: Spatial Data Infrastructure) است. این نرم افزار تحت مجوز LGPL منتشر شده و توسط شرکت lat/lon و گروه تحقیقاتی GIS از دپارتمان جغرافیا در دانشگاه بن توسعه می یابد. در حال حاضر، Deegree مهمترین و کاملترین پیاده سازی را از استانداردهای OGC و ISO/TC 211 در بین نرم افزارهای متن باز ارائه می دهد.

Deegree امکانات زیر را ارائه می دهد:

 • Deegree iGeoPortal: یک چارچوب بر مبنای وب جهت ایجاد پرتال هایی برای ارائه اطلاعات و خدمات مکانی از طریق دسترسی به خدمات وب WMS، WFS، WCS، خدمات کاتالوگ، خدمات Gazetteer، WTS با سطوح امنیتی تعریف شده.
 • خدمات نقشه تحت وب (Web Map Service): ایجاد نقشه در فرمت های تصویری مختلف جهت نمایش در وب بر اساس داده های برداری و رستر. Deegree در اینجا استاندارد WMS و SLD را پیاده سازی می کند.
 • خدمات داده های برداری تحت وب (Web Feature Service): انتشار داده های برداری در فرمت GML بر روی وب ذخیره شده در فرمت فایلی مانند Shapefile یا بر روی پایگاه داده مکانی مانند PostGIS و Oracle Spatial و امکان دستکاری آن ها. Deegree در اینجا استاندارد WFS و GML را پیاده سازی می کند.
 • خدمات داده های رستر تحت وب (Web Coverage Service): انتشار داده های رستری مانند عکس های هوایی و ماهواره ای ذخیره شده در فرمت هایی مانند GeoTIFF و ECW یا برروی پایگاه داده Oracle GeoRaster در محیط وب. Deegree در اینجا استاندارد WCS را پیاده سازی می کند.

deegree3d_wpvs-options

 • خدمات چاپ نقشه تحت وب (Web Map Print Service): ارائه نقشه بهینه سازی شده جهت چاپ در فرمت های مختلفی مانند PDF و قدرت تفکیک متفاوت حداکثر تا ابعاد A0 .
 • خدمات تبدیل مختصات تحت وب (Web Coordinate Transformation Service): تبدیل مختصات بین سیستم های مرجع مختلف و تصویر آن ها در فرمت ورودی GML با پشتیبانی تبدیلات چندجمله ای و هلمرت همراه با امکان اضافه کردن سیستم های مرجع و تبدیلات جدید. Deegree در اینجا استاندارد WCTS را پیاده سازی می کند.
 • خدمات Gazetteer: تبدیل آدرس، اسامی مکان ها، کد پستی و واحدهای مدیریتی به مختصات. Deegree در اینجا استاندارد Gazetteer profile for WFS را پیاده سازی می کند.
 • خدمات عوارض سه بعدی تحت وب (Web Terrain Service): ارائه دیدهای سه بعدی در فرمت های تصویری رایج با استفاده از استانداردهای WMS، WFS و WCS. Deegree در اینجا استاندارد WTSو CityGML را پیاده سازی می کند.
 • خدمات پردازش تحت وب (Web Processing Service): چارچوبی برای تعریف پردازش های خاص مانند عملیات محاسبات هندسی و پردازش تصویر و ارائه آن ها بر روی وب. Deegree در اینجا استاندارد WPS را پیاده سازی می کند.
 • خدمات کاتالوگ تحت وب (Web Catalogue Service): ارائه اطلاعات فراداده بر روی وب. Deegree در اینجا استاندارد CS-W را پیاده سازی می کند.
 • خدمات مشاهدات حسگر (SOS): ارائه داده های اندازه گیری مکان مرجع به همراه داده های مکانی رایج بر روی وب. Deegree در اینجا استاندارد SOS را پیاده سازی می کند.
 • سازو کارهای تامین امنیت، تعیین هویت و تعیین اعتبار از طریق پروتوکل های امن مانند HTTPS

علاوه بر این، نرم افزار رومیزی DeeJump که به همراه Deegree عرضه می شود امکان مدیریت، ویرایش و تنظیم نمایش داده های مکانی را فراهم می آورد.

deegree_desktop

ترتیبی که سایت تخصصی جی.آی.اس برای مطالعه سری نرم افزار WebGIS (وب جی آی اس) پیشنهاد می کند:

2 نظر

 1. میرزایی

  سلام
  مرسی بخاطر وبلاگ خیلی خوب و به روز
  میگم این نرم افزار Degree رو چطور میتونم بدست بیارم
  دانلود میشه؟
  ممنون میشم اگر جواب بدید

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *