معرفی نرم افزار ژئوسرور GeoServer در حوزه WebGIS

نرم افزار ژئوسرور GeoServer توسط TOPP، یک شرکت غیر انتفاعی در نیویورک، از سال 2001 جهت ارائه اطلاعات مکانی تحت وب ایجاد شده است. این نرم افزار تحت جاوا نسخه 1.4 و مجوز GPL توسعه داده شده است. GeoServer در اساس مبتنی بر کتابخانه GeoTools جهت فراهم آوردن امکانات دسترسی و تجزیه و تحلیل داده های مکانی طراحی شده است. این نرم افزار جهت اجرا به نگهدارنده های سرولت مانند Jetty، Tomcat و Jboss نیازمند است، هرجند در نسخه کامپایل شده (باینری) آن همراه با Jetty جهت نصب سریع ارائه می شود. به دلیل قابل حمل بودن نرم افزارهای نوشته شده تحت جاوا، محدوده وسیعی از سیستم های عامل شامل ویندوز، لینوکس، یونیکس و … پشتیبانی می شود.

GeoServer در اصل برای داده های ورودی متکی به پایگاه داده مکانی PostGIS است. در کنار آن از فرمت Shapefile، GeoTiff، GeoTOPO30 و دسترسی به ArcSDE، Oracle، DB2 و MySQL حمایت می شود. خروجی نرم افزار می تواند در فرمت های گوناگونی از قبیل KML، GML، Shapefile، GeoRSS، PDF، GeoJason، JPEG، SVG و PNG مهیا شود. این نرم افزار از استاندارد WFS، WFS-T، WMS، WCS، SLD پیروی می کند و به عنوان پیاده سازی مرجع استاندارد WFS نسخه 1.0 و 1.1 از سوی OGC معرفی شده است.

برنامه وب-مبنا مدیریت فراهم شده بر اساس چارچوب Struts مدیریت و تنظیم کردن جنبه های مختلف نرم افزار را آسان کرده است. (Struts پروژه متن بازی است که توسط موسسه نرم افزاری Apache برای تولید نرم افزارهای کاربردی تحت وب طراحی شده است. این پروژه یک پیاده سازی سمت سرور مبتنی بر جاوا از الگوی طراحی MVC (Model-View-Controller) است، چارچوبی که به راحتی لایه نمایش را از لایه کاری و داده جدا می سازد.) این ابزار امکان اضافه کردن داده های جدید، تنظیم نمادگذاری لایه ها با استفاده از مشخصات SLD، تنظیمات WFS، WMS، WCS و نمایش خروجی قبل از ارائه بر روی وب را میسر ساخته است.

ترتیبی که سایت تخصصی جی.آی.اس برای مطالعه سری نرم افزار WebGIS (وب جی آی اس) پیشنهاد می کند:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *