استاندارد های متن باز در جی ای اس (GIS)

ارتباط به معنای “انتقال یا تبادل از طریق یک سیستم مشترک نمادها، علائم و یا رفتار” می باشد. استاندارد ها پیش شرطی برای ارتباط هستند، زیرا استاندارد سازی به معنای “توافق در مورد یک سیستم مشترک” می باشد. فروشندگان نرم افزار مکانی، توسعه دهندگان و کاربران، به منظور ایجاد استانداردها و توافق در مورد آنها که سیستم های اطلاعاتی را به تبادل اطلاعات و دستورالعمل های مکانی برای geoprocessing قادر می سازند، در روند اجماع OGC همکاری می کنند. نتیجه این تلاش ها، استانداردهای متن باز می باشند. OGC، ویژگی های استانداردهای متن باز را به شرح زیر تعریف می کند:

  • آزادانه و بطور عمومی در دسترس – آنها بطور رایگان و بدون مانع کپی رایت و سایر حقوق معنوی، در دسترس می باشند.
  • غیر تبعیض آمیز – آنها در هر زمانی و در هر جایی، بدون هیچ محدودیتی، در دسترس هر فردی یا هر سازمانی می باشند.
  • لیسانس بدون هزینه – در ازای استفاده آنها، هیچ هزینه ای در هیچ زمانی در نظر گرفته نمی شود.
  • بی طرف نسبت به فروشنده – آنها از نظر محتوا و مفهوم پیاده سازی، نسبت به فروشنده ها، بی طرف هستند و بین هیچ فروشنده ای با دیگری تبعیض قائل نمی شوند.
  • بی طرف نسبت به داده ها – استانداردها مستقل از هر مدل و یا فرمت ذخیره سازی داده ها می باشند.
  • تعریف، مستند سازی و تایید شده توسط یک فرایند اجماع رسمی عضو محور. گروه اجماع، مسئول تغییرات بوده و هیچ نهاد واحدی استاندارد را کنترل نمی کند.otrcfront_0

استانداردهای متن باز OGC مشخصاتی برای اینترفیس ها و کدگذاری ها هستند که قابلیت تعامل پذیری را میان سیستم های geoprocessing حاصل از توسعه دهندگان مختلف ممکن می سازند، اعم از اینکه توسط فروشندگان خصوصی محصول، تلفیق کننده های مستقل، توسعه دهندگان نرم افزار و یا فعالان در پروژه های منبع متن باز، به کار گرفته شده باشند.

یک استاندارد مانند یک طرح کلی است که مردمی را که چیزهایی را می سازند، راهنمای می کند. یک استاندارد، استفاده از قوانین، شرایط، دستورالعمل ها و یا ویژگی ها را برای محصولات و یا فرایندها و روش های تولید مربوطه، مستند سازی می کند. استاندارد ها می توانند از یک شرکت واحد برخاسته باشند که محصولات موفق آن تبدیل به استانداردهای “بالفعل”(de facto) می شوند. همچنین استاندارد ها می توانند با توافق میان دو یا چند تولید کننده نرم افزار و یا به دستور دولت یا یک روال دولتی و یا توسط نمایندگان دولت های متعدد تعیین شوند. استانداردهای ایجاد شده در فرآیندهای دولتی، مانند آنهایی که حاصل از سازمان بین المللی استاندارد سازی (ISO) هستند، استاندارد های “قانونی” (de jure) نامیده می شوند. به طریق دیگر، همان گونه که روال کار در OGC است، استاندارد ها می توانند از طریق یک فرآیند اجماع فراگیر ایجاد شوند که متشکل از اعضای برگزیده توسط سیاست ها و رویه های به خوبی تعریف شده است. این استانداردها از سوی شرکت کنندگان بخش دولتی و خصوصی در فرایند اجماع، مورد توافق قرار گرفته و ایشان به طور معمول موافقت می کنند که استانداردهای خود را آزادانه و به شیوه ای غیر تبعیض آمیز در دسترس قرار دهند. چنین استانداردهایی تحت عنوان استانداردهای “متن باز” شناخته می شوند.

چرا اعضای OGC در فرایند اجماع شرکت می کنند؟ برخی از ارائه دهندگان و کاربران فن آوری، در این فرایند شرکت می کنند، زیرا زمانی که محصولات و منابع آنها بخشی از یک شبکه بزرگتر باشند، geoprocessing و محصولات و منابع اطلاعات مکانی آنها دارای ارزش بیشتری هستند. برخی از کاربران شرکت می کنند، زیرا آنها در انتخاب خود گزینه های بیشتری را از فروشندگان محصول می خواهند و همچنین خواستار به اشتراک گذاری بهتر داده ها با سایر کاربران می باشند. ایشان همچنین تمایل دارند که خطر فن آوری خود را کاهش دهند. به این معنا که آنها می خواهند اطمینان حاصل کنند که سیستم هایی که آنها خریداری کرده و یا می سازند، به تولید ارزش در سال های آینده ادامه خواهند داد. برخی از اعضای ارائه دهنده راه حل، شرکت می کنند، زیرا آنها از شرکای پلت فرم خواستار گزینه های بیشتری در انتخاب خود هستند. برخی از تولید کنندگان نرم افزار (از جمله توسعه دهندگان منبع متن باز) شرکت می کنند، زیرا این به آنها در کاهش هزینه های توسعه شان و در درک بهتر نیازهای مشتریانشان کمک می کند. برای شرکت در یک کنسرسیوم استانداردها مانند OGC، دلایل بسیاری وجود دارد. این موضوع توسط این واقعیت اثبات می شود که با رشد اینترنت و وب، بیش از پیش، کنسرسیوم های استاندارد وجود دارند و نسبت به قبل، درصد بالاتری از سهامداران IT در آنها شرکت می کنند. علاوه بر این، از زمانی که OGC در سال 1994 تاسیس شد، اعضای جهانی آن، هر ساله رشد کرده است و در حال حاضر (مه 2011) بیش از 410 عضو می باشد.

استانداردهای متن باز OGC، مشخصاتی رایگان و در دسترس عموم برای اینترفیس ها، کدگذاری ها و بهترین شیوه های کار می باشند. آنها نرم افزار نیستند. OGC نرم افزاری را ایجاد نمیکند بلکه استانداردهایی را برای توسعه داده های مکانی ارائه میکند. OGC سرویس های را برای ارائه به عنوان WMS و WFS و همچنین سرویسی را به عنوان سرویس پردازشی برای اجرای تحلیلها بر روی داده های مکانی به عنوان WPS ارائه کرده است .

نویسنده: مهدی سعیدی انجیله

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *