استاندارد WMS و WFS از مجموعه استاندارد های OGC

استاندارد WMS

هدف از این سرویس تهیه خروجی بصری از داده های مکانی و قابل دسترس ساختن آن بر روی وب می باشد. این سرویس در پاسخ به درخواستی که توسط متد های HTTP ساخته شده، نقشه ای بر مبنای پارامتر های مشخص شده در درخواست تهیه کرده و آن را به عنوان پاسخ باز می گرداند. این نقشه ها در فرمت های GIF، PNG و JPEG و همچنین در فرمت های برداری مانند Webcgm و SVG قابل تولید می باشند. دو عملگر ضرور ی در WMS وجود دارد: GetMap و GetCapabilities و یک عملگر اختیاری GetFeatureInfo.

از GetCapabilities به منظور درخواست فراداده سرویس مورد نظر استفاده می‌شود. از GetMap جهت درخواست نقشه از سرویس دهنده WMS استفاده می‌شود. این عملگر بر مبنای پارامتر های مجاز در درخواست، عملیات ارائه نقشه را انجام می‌دهد. بر مبنای قابلیت پشتیبانی از استایل ها دو نوع WMS وجود دارد: Basic WMS و SLD WMS. نوع SLD علاوه بر قابلیت‌هایی که توسط WMS پایه فراهم می‌شود، قادر است بر مبنای استایل های تعریف شده و معرفی شده توسط کاربران، نقشه های خروجی را تولید کند (با استفاده از عملگر DescribeLayer).

استاندارد WFS

این سرویس دسترسی به داده های مکانی را در سطح پایین‌تری نسبت به Service های ماشین فراهم می کند. WFS امکان دسترسی به داده های مکانی را به صورت برداری و در فرمت GML را برای کاربران فراهم می سازد. خصوصیات WFS عبارتند از:

 • واسط آن توسط XML تعریف می شود.
 • GML می بایست به منظور توصیف روابط WFS مورد استفاده قرار بگیرد.
 • این سرویس می بایست حداقل قابلیت ارائه اطلاعات مکانی در فرمت GML را داشته باشد.
 • منبع ذخیره سازی داده های مکانی می بایست کاملاً مستقل از سیستم WFS باشد و تنها روش دسترسی کاربران به داده های مکانی موجود در منبع داده مکانی می بایست از طریق رابط WFS صورت گیرد.
 • دسترسی به WFS از طریق متدهای HTTP صورت می گیرد. پاسخ درخواست ها به صورت GML و از طریق پروتکل HTTP داده می شود و به دلیل حجم بالای GML می بایست بهینه باشد .

توابع آن عبارتند از :GetCapabilities، DescribeFeatureType، GetFeature، GetGMLObject، Transaction، LockFeature.wms_versus_wfs_small2

سه نوع WFS وجود دارد:

 • Basic WFS
 • Transaction WFS
 • XLink WFS.

Basic WFS در واقع یک سرویس WFS فقط خواندنی است که قادر به ارائه سه عملگر GetCapabilities و DescribeFeatureType و GetFeature است. با عملگر GetCapabilities فراداده سرویس در قالب XML به سرویس گیرنده ارسال می شود. در عملگر DescribeFeatureType ساختار یا الگوی داده های مکانی که WFS ارائه می‌دهد، از سرویس درخواست می شود که با فرمت GML پاسخ داده می‌شود. از GetFeature نیز جهت دریافت عوارض مورد نظر از سرویس استفاده می شود.

در Transaction WFS علاوه بر عملگر های بالا، از عملگرهای LockFeature و Transaction نیز برای ایجاد، به هنگام سازی و حذف عوارض و داده های مکانی به صورت تراکنشی پشتیبانی می شود.

در XLink WFS نیز علاوه بر عملگر های Basic WFS از عملگر GetGMLObject که جهت بازیابی داده های مکانی با استفاده از XLink به کار می رود نیز پشتیبانی می‌شود.

ترتیبی که سایت تخصصی جی.آی.اس برای مطالعه سری مبانی وب جی.آی.اس (WebGIS) پیشنهاد می کند:

4 نظر

 1. علی

  سلام
  واقعا شما به همه جنبه ها و کاربردهای جی ای اس می پردازین خیلی ازتون ممنونم
  برای وب آیا به نظر شما بهره گیری از API های رایگان شرکت ESRI خوبه شما کدامیک رو پیشنهاد میکنید من برای تابستون وقت میخوام بذارم روی فراگیری اون کدامیک بهتره لطفا بگین از کجا شروع کنم

  پاسخ
 2. عاطفه

  سلام
  از وب سایتتون خیلی خوشم اومد واقعا کاربردیه
  من یک سوال داشتم که نمیدونستم باید در کدوم بخش بپرسم
  لطفا در مورد ارشد جی ای اس و بازار کاری اون راهنمایی کنید چه منابعی باید بخونم
  آیا باید نرم افزار یا زبان برنامه نویسی خاصی یاد بگیرم لطفا منو راهنمایی کنید
  با تشکر

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *