استاندارد WPS در WebGIS

این استاندارد جدید تعریف کردن یک رابط استاندارد را که عمومی کردن نمایش فراینداهای داده مکانی و کشف و بستن این فرایندها توسط کاربران را آسان می کند. استاندارد رابط WPS اجازه میدهد فرایند های داده مکانی اجرایی در وب در مبنای ارتباط XML/GML رمزگذاری شده. یک “فرایند داده مکانی” به معنای یک الگوریتم است، یک مدل یا محاسبه که قابل دسترس در یک سرویس عملگر فوری در داده های وکتوری و رستری را که به طور خاص ایجاد شده است ثبت میکند.

شکل زیر یک دیاگرام کلاس ساده رابط WPS خلاصه شده را نمایش میدهد. کلاس رابط WPS جایگزین عملگر getCapabilities از کلاس رابط سرویس وب OGC است. زیرا WPS یک رابط عمومی را ترجیح میدهد، و خودش را محدود به فرایند های مخصوص که حمایت شده هستند نمی کند.

wps دیاگرام کلاس رابط WPS

سرویس­ تحلیلی ­وب (Web Processing Service) یا WPS یک استاندارد کاملاً باز و یک سرویس با قابلیت محاسبات ساده از قبیل محاسبات یک بافر ومحاسبات پیچیده مانند جنرالیزاسیون یک مدل آب و هوایی است بنابراین در اصل هیچ محدودیتی در مورد آنچه می­تواند اجرا شود با استفاده از WPS وجود ندارد­.

سه عمل اجباری در اجرای WPS الزامی است که عبارتند از Get Capabilities، Describe Process و Execute. وقتی یک درخواست Get Capabilities در WPS ایجاد می­شود یک سند تشریح XML را که توصیفات سرویس را در بردارد برمی­گرداند. این XML، فرا­داده­ای در خصوص سرویس و همه تحلیل­های در دسترس را شامل می­شود. وقتی در­خواست Describe Process در WPS ارسال می­شود یک سند XML را که حاوی جزئیات تحلیل WPS است ارائه می­گردد.

این سند شامل فرمت­ها و پارامترهای ورودی و خروجی جهت نتیجه تحلیل است در نهایت وقتی تحلیل اجرایی می­شود که درخواست Execute عملی شود. این سرویس اجازه می­دهد هرگونه تابع تحلیلی مکانی را در یک حوزه وسیع و دامنه گسترده اعم از مدیریت بحران، آنالیز و تحلیل آتش­سوزی جنگل­ها، جنرالیزاسیون، مدل­های هیدرولوژیکی، آنالیزهای مدیریت زمین، تحقیقات تنوع زیستی و تحلیلهای زمانی انجام دهد.

لازم به ذکر است که تحقیقات در زمینه تحلیل­های داده مکانی در WPS و نمایش آنها به کندی صورت می گیرد. و ESRI نیز یک واسط کاربر جدید جهت تحلیل­های داده مکانی در بستر زیر ساخت داده مکانی را به نام REST GeoServices را ارائه نموده است.

یکی از خواص وب ­سرویس­ها همانطور که بیان گردید توصیف خود آنهاست به این معنی که وب سرویس دارای اطلاعاتی است که نحوه استفاده از آن را توضیح می­دهد­. این توضیحات در WSDL نوشته می­شود­ بنابراین وقتی برنامه نویس، وب­سرویس خود را ساخت به شکل خودکار WSDL مورد نیاز با آن نیز ساخته می­شود و احتیاجی به آموزش دستورات WSDL برای ساختن و استفاده از وب سرویس نیست.این مهم است که بدانیم WSDL برای برنامه­ها طراحی شده است نه برای خواندن آن توسط انسان. استاندارد WPS تحلیل­های اصولی آماده­ای را در خود سرویس پیاده­سازی نموده است این بدین معنی است که WSDL از قبل تعریف شده­ای در WPS وجود ندارد بلکه یک توسعه­دهنده تحلیل مجبور است یک تعریف WSDL را برای هر تحلیلی با یک سند تشریح تحلیل یا Describe Process تعیین کند.

BPEL و WSDL مسیرهای اصلی استانداردهای IT بوده و هنوز بخوبی وارد دنیای اطلاعات مکانی نشده­اند این استانداردها در تعیین اسناد WSDL بصورت دستی تنظیم و در استفاده از یک موتور هماهنگ بکار می­روند به همین دلیل روش ساده­ای برای تحلیل زنجیره­ای WPS در اطلاعات مکانی در این مقاله استفاده شده است.

WPS ترکیبی از پروتکل دسترسی شی گرا (SOAP) و زبان تشریح سرویسهای وب (WSDL) می باشد که در BPEL برای اهداف تشریح سرویسهای وب استفاده می شوند.

 

 

نویسنده: مهدی سعیدی انجیله

ترتیبی که سایت تخصصی جی.آی.اس برای مطالعه سری مبانی وب جی.آی.اس (WebGIS) پیشنهاد می کند:

2 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *