استفاده از WFS جهت استاندارد سازی عملیات جمع آوری داده ها توسط Mobile GIS – بخش ۳

۵- نحوه اعمال کنترل های کیفی

در این مقاله فقط موارد زیر از بحث کنترل های کیفی مورد بررسی و نحوه اعمال آنها بیان خواهد گردید.

  • هر عارضه ای باید دارای نوع هندسه صحیح باشد
  • همه توصیفات مربوط به یک عارضه و روابط بین آنها باید در نظر گرفته شوند.
  • مقادیر توصیفات باید با نوع توصیفات تعریف شده تناسب داشته باشند.
  • قواعد integrity باید اعمال شوند (مثل عدم امکان تقاطع جاده با یک چاه).

در موارد موارد اول تا سوم می توان از مدل داده کمک گرفت. یک مدل داده همانطور که در شکل زیر مشخصی است شامل هندسه عوارض، توصیفات آنها و فرمت مقادیر داده ها می باشد. بنابراین برای کنترل این موارد، مدل داده بهترین گزینه می باشد.

05

شکل ۵) استخراج اطلاعات هندسی و توصیفی از مدل داده

از آنجایی که داده های جمع آوری شده معمولاً برای کاربردهای گوناگون به کار گرفته شوند، نیاز به تکنیک هایی است که کاربران را قادر سازد تا داده ها را از لحاظ مناسب بودن برای اهداف آنها ارزیابی شوند. آنتولوژی ها یکی از ابزارهایی هستند که می توانند این خلاً را پر کنند. آنتولوژی ها می توانند اطلاعاتی در مورد ارتباط بین کیفیت داده ها و معانی در قالب توضیحات جامع و غنی شده از لحاظ معنایی ارائه دهند و در واقع طراحی شده اند تا فرضیات و مفاهیم موجود در یک قلمرو خاصی را گردآوری نمایند . بنابراین برای مدله کردن سایر قیود از قبیل روابط بین عارضه ها که باید رعایت شوند می توان از زبان آنتولوژی SWRL استفاده کرد و چون فرمت این زبان شبیه فایل های XML است در نتیجه به راحتی می تواند با فایل دریافت شده از طرف سرور که آن هم در فرمت XML است ترکیب شود.

به عنوان مثال نحوه تعریف یک نمونه از قیود همگونی که در آن تقاطع یک جاده با یک چاله ممنوع می باشد در شکل ۶ آورده شده است. این مثال از دو قسمت عنوان و بدنه تشکیل شده است که در قسمت بدنه، عارضه های جاده و چاله به عنوان دو متغیر معرفی شده و در بخشی عنوان، رابطه بین این دو متغیر که در اینجا Forbidden می باشد بیان گردیده است.

06

شکل 6) بیان ممنوعیت تقاطع جاده با چاله در زبان SWRL

۶- سیستم پیاده سازی شده

یه منظور تست سیستم: یک منطقه اکولوژیکی با عوارضى مانند جاده، درخت، چاه و … در نظر گرفته می شود که در اثر وقوع زمین لغزش یا در اثر عبور سیلاب، این منطقه دچار تغییراتی گشته و نیاز به نظارت مستمر بر این گونه مناطق و جمع آوری داده های جدید و یا به روز رسانی اطلاعات موجود می باشد. همچنین نیاز است که این اطلاعات سریعاً در دسترس کاربران و کسانی که به نوعی با این منطقه در ارتباط هستند (چه برای عبور از این مناطق و یا برای استفاده های دیگر) قرار بگیرد. برای آزمایش قابلیت های سیستم از این منطقه به عنوان منطقه عملیاتی استفاده می شود.

اکیپ نظارتی (کسانی که وظیفه نظارت بر منطقه و جمع آوری دادهها را بر عهده دارند) با همراه داشتن یک PDA و یا دستگاه همراه دیگر که نرم افزار مربوط بر روی آن نصب می باشد و نیز یک سرور محلی که می تواند یک کامپیوتر کیفی باشد وارد منطته می شوند. فرض بر این است که دکل های مخابراتی جهت تبادل اطلاعات با سرور مرکزی در منطقه از قبل موجود بوده اند. ابتدا سرور محلی در یک جای مناسب و ثابت مستقر شده و کاربر به همراه دستگاه دستی شروع به بازبینی منطقه مورد نظر می نماید.

در حین بازبینی از منطقه، کاربر متوجه می شود که یک گودال جدید در منطقه ایجاد شده است بنابراین باید این عارضه جدید را برداشت نماید. در نتیجه با ارسال درخواست برای سرور خواهان دریافت اطلاعات در مورد این عارضه جدید می شود. بعد از دریافت این درخواست توسط نرم افزار طرف سرور محلی، این نرم افزار با اتصال به سرویسی وب ارگان مربوطه، اطلاعات مورد نیاز را در قالب مدل داده کامل منطقه که شامل تمام عوارضی موجود در آن حوزه خاص می باشد به همراه مجموعه ای از قیود همگونی که قبلاً برای عوارض موجود در این مدل داده توسعه داده شده اند، دریافت کرده و برای کاربر ارسال می نماید.

بعد از درج عارضه در محل خود، سیستم تشخیص می دهد که این چاله در فاصله نزدیکتر از ۱۰ متر به یکی از جاده ها قرار دارد و از آنجایی که قید مربوط به ممنوعیت وقوع چاله ها در محدوده کمتر از ۱۰ متری جاده ها نقض می شود در نتیجه با توجه به وضعیت منطقه و میزان خطرناکی وضع موجود برای عابران و مسافران احتمالی از این منطقه، کاربر باید نسبت به قرار دادن علامت مخصوصی بر روی جاده در نقشه اقدام نماید که این علامت با توجه به وضعیت منطقه می تواند معنی ممنوعیت عبور و یا عبور با احتیاط را داشته باشد.

07

شکل ۷- بروز وضعیت خطرناک در منطقه و اعلام هشدار به کاربر

۷- نتیجه گیری

در روش های قبلی جمع آوری داده ها معمولاً داده ها بر اساس دیدگاه های یک جامعه اطلاعاتی خاص جمع آوری می گردیدند و جوامع اطلاعاتی دیگر در استفاده از این دادهها به مشکلات معنایی و ابهام در تفسیر عوارض برخورد می کردند. در نتیجه نیاز بود که عوارض با در نظر گرفتن مفهوم آنها جمع آوری شوند و همینطور جهت استفاده سریع از داده های جمع آوری شده نیاز به اعمال کنترل های کیفی در لحظه جمع آوری آنها می باشد تا بتوان آنها را مستقیماً وارد پایگاه داده نمود. در این تحقیق یک روش مبتنی بر آنتولوژی جهت نحوه اعمال کنترل های کیفی در قالب سیستم های همراه ارائه گردید و جهت فرموله سازی قیود کیفی از زبان آنتولوژی SWRL که قابلیت بیشتری در زمینه بیان مفاهیم و روابط بین عوارض داشت استفاده گردید.

این توضیحات کیفی با اسکیمای GML دریافت شده از WFS ادغام گردید و با تشخیصی به موقع تناقضی بین اطلاعات موجود در مدل داده و قیود همگونی با داده های برداشت شده توسط سیستم همراه، پیغام هشداری در صفحه نمایش داده شده و کاربر با در نظر گرفتن وضعیت واقعی منطقه اقدام به تصحیح خطا و در نتیجه جلوگیری از بروز اشتباه در پایگاه داده می نماید.

نویسنده: محمد حسین پور، دکتر علی اصغر آل شیخ، دکتر مجید همراه

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *