توسعه دهندگان و استفاده کنندگان استانداردهای OGC

OGC تامین کننده ی یک وفاق عمومی برای حل مشکلات در رابطه با ایجاد، ارتباط و بکارگیری اطلاعات مکانی در میان جوامع مختلف میباشد. جوامع مختلف میتوانند شامل مردمی باشند که مایل به مشاهدات زیر دریاها میباشند، یا کسانیکه علاقمند به مدلهای سه بعدی محیطهای شهری میباشند، یا کسانیکه مایلند از موقعیت جغرافیایی داوطلبین همکاری در بحرانهای عمومی اطلاع داشته باشند. میتوان این موارد را در 10 حوزه ی ذیل دسته بندی نمود. OGC با این حوزه های مختلف پروژه های نمونه ای و آزمایشی و تمرینی برقرار نموده و بهترین تمرینها برای برنامه نویسی استانداردها را انجام میدهد و پس از ارزیابی های مختلف معرفی میگردند.تمام داده های مکانی و تحلیلهای مکانی، چه ساده و چه پیچیده، تنها از طریق استانداردهای متن باز در محیطهای وب و سایر محیطهای شبکه ای صورت میگیرند.

هوانوردی:

برای بهبود امنیت سفر و صرفه ی درعملیات ، مجمع هوانوردی جهانی، در حال پیاده سازی یک سیستم تعاملی جهانی بنام Air Transport System (ATS). میباشد. از آنجا که اطلاعات مکانی در مجازی سازی فعالیت های هوانوردی، اهمیت بسیار دارد، استانداردها و واسط های مکانی OGC نقش مهمی را درآن دارند.

محیطهای سه بعدی و سازه :

کارفرمایان در هر مرحله از چرخه ی بنا کردن ساختمانها و سایر پروژه های مهم ، نیازمند به اطلاعات داخلی و بیرونی میباشند. متاسفانه برقراری ارتباط بین اطلاعات مکانی همواره مشکل آفرین بوده است. OGC با همکاری سایر سازمانهای استانداردهای صنعتی، موفق به تعریف استانداردها ی متن باز در طراحی ساختمان ها و سایر پروژه های صنعتی ومهم و زیرساخت های فیزیکی گردیده است.

تجارت هوشمند:

معمولا اطلاعات جغرافیایی یک فاکتور بسیار مهم در مطالعات و محاسبات تجاری در رابطه با مشتریان، تولیدکنندگان، توزیع کنندگان، منابع طبیعی، قطب های حمل و نقل، سوخت و سایر موارد میباشد. دراین رابطه نیز OGC قصد هوشمندسازی تجارت مکانی رادارد. نیازهای کاربران به استانداردهای تجارت هوشمند برآورده گردیده و بسرعت سیستمهای تعاملی مکانی تحت وب و سرویسهای منابع رو به رشد میباشند.

امنیت هوشمند:

تقریبا تمام ارگانهای امنیتی هوشمند، درگیر با اطلاعات مکانی میباشند. تقریبا تمام دارایی ها و نیروها و اموال، دارای موقعیت جغرافیایی و یا مشخصات هندسی میباشند. این سازمانها نقش فعالی در تدوین استانداردهای OGC در این حوزه دارند.

SWE Overview_0

مدیریت بحران:

مدیریت بحران یک حوزه ی جدا میباشد که فعالیتی با نیازهای متفاوت اشتراک گذاری اطلاعات دارد. در این حالت نیاز به عکس العملهای سریع میباشد. اقدامات تدوین استانداردهای OGC در این زمینه، نقشی کلیدی در پاسخگویی به این نیازها دارد.

محیط زیست و مهندسی زمین:

سیستمهای زمین، بهم مرتبط میباشند، لذا مطالعات و تحقیقات پیرامون آن با وجود مقررات و قوانین گوناگون منطقه ای با مشکل مواجه میباشند. متاسفانه پردازش برروی داده هایی که با قالب های گوناگون نگهداری شده اند مشکل آفرین میباشند. در OGC، دانشگاهیان و NGO ها و سازمانها و ارگانهای دولتی در حال کار برروی رفع موانع موجود در راه اشتراک گذاری داده های موسسه ای میباشند.

دولت و زیرساخت داده های مکانی :

مدیریت یک ز یرساخت فیزیکی، نیازمند زیرساخت اطلاعاتی و ارتباطی میباشد. در این رابطه SDI نقش مهمی در حکمرانی دولتی دارد. سازمانهای دولتی با OGC همکاری کردندتا ضمن آشنایی با استانداردها، نسبت به ارتقاء آنها اقدام شود.

موبایل اینترنت و سرویسهای مکانی :

با توجه به رشد بسیار سریع اینترنت و استفاده از ابزارهای موبایلی و بدون سیم، OGC برروی هرچه قابل استفاده ترکردن امکانات برای بهره برداران mashup (برنامه های تحت وب که از ترکیب داده ها و اینترفیس چندین منابع مختلف برای سرویس دهی استفاده میکند) از نظر هشدارهای جاده ای، اعلام محلهای سوخت گیری، بیمارستان، و تقریبا همه چیز در روی زمین کار میکند.

حسگرهای وبی :

در حال حاضرصدها میلیون حسگرهای وبی در اینترنت باهم مرتبط هستند که رو به افزایش میباشند. استانداردهایی برای اطلاعات مکانی سنسورها و پدیده ای که حس نموده اند نیاز است. استانداردهای OGC در این زمینه با نام Sensor Web Enablement (SWE) بخوبی به این نیاز پاسخ میدهد. و تعامل خوبی بین این اطلاعات با سایر نرم افزارهایی که سایر استانداردهای OGC را رعایت نموده اند برقرار میسازد.

دانشگاه و تحقیق:

OGC کمک میکند تا مطالعات و تحقیقات ژئوماتیکی و علوم کامپیوتری و جغرافیایی و سیلابسهای درسی آنها در تعامل خوبی با یکدیگر قرار گرفته و شانه به شانه ی سایر دانشگاهیان و صنعت ارتقاء یابند.

 

نویسنده: مهدی سعیدی انجیله

ترتیبی که سایت تخصصی جی.آی.اس برای مطالعه سری مبانی وب جی.آی.اس (WebGIS) پیشنهاد می کند:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *