طراحی و توسعه Mashup های مکانی با Google Maps API – بخش دوم

Mashup -3 ها

Mashup ها امکان تلفیق با دنیای عظیم Web 2.0 را برای برنامه نویسان فراهم می نمایند. همانطور که از نام آن پیداست، Mashup ها واسط های برنامه نویسی را از محصولات و سرویس های مختلف ترکیب نموده و محصولات و سرویس های جدید تولید می نمایند.

Google ،Yahoo و Microsoft واسط های برنامه نویسی برنامه های کاربردی مبتنی بر استاندارد های وب را منتشر نموده اند. این واسط ها امکان استفاده از کارآیی ها و قابلیت های پیچیده ی آن ها را، بدون نیاز به مهارت در برنامه نویسی، برای کاربران فراهم می نمایند. بسیاری از شرکت های بزرگ و کوچک در این مسیر حرکت نموده و با انتخاب و تلفیق API ها، Mashup ایجاد می نمایند.

Mashup روش جدیدی در ایجاد برنامه های کاربردی مبتنی بر وب محسوب می گردد و برنامه نویسان را قادر می سازد تا محصولات و سرویس های شرکت های رقابتی نظیر Yahoo و ،Amazon ،Google ،Microsoft را تلفیق نموده و محصولات و سرویس های جدید و منحصر بفرد ایجاد نمایند.

این محصولات و سرویس های جدید API های ارائه شده را با استفاده از تکنولوژی های وب تلفیق می نمایند.

تکنولوژی های Mashup همانند دیگر تکنولوژی ها، با گذشت زمان تکامل یافتند. عوامل موثر در توسعه ی Mashupها، بر اساس نقش آن ها، به صورت زیر طبقه بندی می شوند:

1- تکنولوژی های پایه شامل HTTP و مرورگر وب هستند.

2- تکنولوژی های نمایش شامل HTML/XHTML و (Cascading Style Sheets) CSS هستند.

 • HTML زبان ایجاد ساختار صفحه ی وب می باشد. HTML ساختار اطلاعات مبتنی بر متن را با استفاده از علائم مشخصی نظیر سر فصل ها، پاراگراف ها، و فهرست ها، در یک سند، توصیف می نماید.
 • XHTML یک فرمول بندی نوین HTML در(Extensible Markup Language) XML محسوب می گردد.
 • CSS زبانی است برای توصیف نمایش یک سند نوشته شده که در یک زبان نشانه گذاری استفاده می گردد. با استفاده از این زبان، سبک نگارش صفحات وب نوشته شده در XHTML و HTML تعیین می گردد.
 • تکنولوژی های تعاملی شامل JavaScript و (Asynchronous JavaScript and XML) AJAX می باشند.

3- تکنولوژی های تعاملی برای ایجاد رفتار های سفارشی پویا، نظیر نمایش یا عدم نمایش محتوا، کشیدن و رها کردن محتوا، و تصاویر متحرک، مورد استفاده قرار می گیرند.

 • JavaScript یک زبان اسکریپتی است که برای ایجاد تعامل در صفحات وب استفاده می گردد.
 • AJAX یک تکنیک توسعه JavaScript می باشد که در توسعه ی Web 2.0 از اهمیت خاصی برخوردار است. AJAX
 • حد اعلای روند توسعه ی برنامه های کاربردی وب بوده که پاسخگویی آن همانند برنامه های کاربردی رومیزی می باشد. AJAX در بارگذاری، غیر همزمان عمل نموده و با استفاده از آن نیازی به بارگذاری مجدد صفحه ی Web در هر تغییر درخواست کاربر، نمی باشد.

4- تکنولوژی سرویس های وب شامل XMLHttpRequest، XML-Remote Procedure Call) XML-RPC)، (Simple Object Access Protocol) SOAP و Representational State Transfer ) REST) می باشد. Mashup ها از تکنولوژی های سرویس های وب برای دستیابی به کارآیی محصول تولید کننده استفاده می نماید.

 • XMLHttpRequest مهمترین مولفه ی پیدایش سرویس های وب، به عنوان روشی برای ایجاد API های وب، می باشد. XMLHttpRequest یک تکنولوژی سرویس وب نمی باشد؛ اما یک API موجود در JavaScript بوده که برای ارسال داده به سرویس دهنده ی وب و دریافت داده از آن، از HTTP استفاده می نماید.
 • XML-RPC یک پادمان فراخوانی رویه ی راه دور بوده که از XML برای کد گذاری فراخوانی ها، و از HTTP به عنوان مکانیسم انتقال استفاده می نماید.
 • SOAP پادمانی برای تبادل پیام های مبتنی بر XML در شبکه های رایانه ای بوده که معمولا از HTTP/HTTPS (Secure Hypertext Transfer Protocol) استفاده می نماید. SOAP لایه ی اساسی بسیاری از سرویس های وب را تشکیل داده و یک چارچوب اصلی پیام رسان را فراهم می نماید.
 • REST از (Uniform Resource Locator) URL استفاده نموده و روشی برای فراخوانی توابع در سرویس های وب می باشد. هنگام ناوش یک صفحه ی وب، از REST استفاده می گردد.

5- تکنولوژی های داده شامل XML، RSS/Atom ،(JavaScript Object Notation) JSON، KML می باشد. اینترنت ابزاری برای انتشار، مدیریت، و به اشتراک گذاری داده بشمار می رود. با توجه به این نکته، کسب دانش نسبت به قالب های معمول برای ارسال، دریافت، و ذخیره ی داده در Mashup ها دارای اهمیت می باشد.

 • XML داده نمی باشد بلکه روشی برای نمایش داده بشمار می رود؛ بطوریکه با استفاده از المان ها، به روشی مشابه HTML ساختار را ارائه می نماید.
 • RSS یکی از تکنولوژی های کلیدی انتشار داده محسوب می گردد RSS یک قالب Web Feed (قالب داده ای است که برای ارائه ی متناوب محتوای بروز رسانی شده مورد استفاده قرار می گیرد) بوده که برای انتشار متناوب محتوای بروز شده نظیر مطالب وب، تیتر اخبار، یا Podcast ها (مجموعه ای از فایل های صوتی و تصویری که بواسطه ی اینترنت و از طریق Web Feed ها، برای استفاده در پخش کننده های رسانه ی همراه و رایانه های شخصی، منتشر می گردند) استفاده می گردد. یک سند RSS که یک Feed ، Web Feed یا کانال نامیده می شود، و شامل خلاصه ای از یک تارنما و یا متن کامل آن می باشد. نام Atom برای دو استاندارد مرتبط بکار می رود. Atom Syndication Format که یک زبان مبتنی بر XML برای Web Feed ها بوده و Atom Publishing Protocol که یک پادمان ساده ی مبتنی بر HTTP برای ایجاد و بروز رسانی منابع وب محسوب می گردد.
 • JSON یک قالب مبتنی بر متن، قابل فهم توسط انسان، و ساده ی تبادل داده می باشد. برای نمایش اشیا و دیگر ساختارهای داده، و در اصل برای انتقال داده های ساختار یافته بر روی شبکه، مورد استفاده قرار می گیرد.

1-3 معماری یک سایت mashup

API/Service 1-1-3

ممکن است ارائه دهندگان Mashup نسبت به آنچه برای ساختن یک mashup تهیه می کنند آگاه نباشند و یا حتی ممکن است نسبت به API هایی که برای دسترسی به محتوی تهیه می کنند آگاه نباشند. محتوی ممکن است از طریق پادمان های وب مانند REST, Web Service یا RSS/Atom تهیه شود. توسعه دهندگان mashup اطلاعات را از تارنماها به وسیله Screen Scraping بدست می آورند. به عنوان نمونه chicagocrime.org از Google و بخش پلیس Chicago به عنوان API و Service Provider استفاده می کند.

2-1-3 سایت mashup

سایت mashup محلی است که سرویس ارائه می شود و منطق mashup در آن قرار دارد و لزوما محلی برای اجرای mashup نمی باشد. صفحه می تواند از طریق تولید محتوی پویا بر روی سرویس دهنده اجرا شود و هم چنین می تواند از طریق تهیه فایل آغازگر سرویس گیرنده مانند JavaScript یا ترکیبی از این دو حالت که معمولا هم بیشتر استفاده می شود اجرا شود. برنامه های کاربردی mashup غالبا از داده هایی استفاده می کنند که محلی هستند و توسط کاربران تهیه شده اند. اگرچه پرسش های (Query) پیچیده ممکن است نیاز به پردازش هایی داشته باشند که اجرای آن ها بر روی مخدوم (client) مناسب نباشد.

3-3-3 مرورگر مخدوم

برنامه کاربردی در مرورگر مخدوم وب به صورت گرافیکی ارائه می شود و مقداری از پردازش ها همان جا اتفاق می افتد. برای نمونه Google Maps API برای دسترسی از طریق مرورگر از JavaScript استفاده می کند.

نویسندگان : مهسا امینی طره، علی اصغر آل شیخ، مقاله ” طراحی و توسعه Mashup های مکانی بر پایه تکنولوژی های Web 2.0 با بهره گیری از Google Maps API “

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *