طراحی و توسعه Mashup های مکانی با Google Maps API – بخش سوم

4- قالب های انتشار و نمایش داده های مکانی در وب

کارآیی و آزمودگی Mashup نقشه ها تکامل و بهبود روز افزونی داشته؛ بطوریکه مجموعه ابزار ها و برنامه های کاربردی وسیعی را در اختیار کاربران نهایی قرار می دهد. به همین منظور، برخی از قالب های داده ی مکانی جدید بوجود آمدند. این قالب ها، امکان تلفیق مکانی اطلاعات را برای طیف وسیعی از کاربران و توسعه دهندگان فراهم می نمایند. در اینجا، سه قالب اصلی مورد نیاز توسعه دهندگان Mashup های مکانی بررسی می گردد.

XML 1-4

XML یک فرمت عمومی برای اسناد و داده های موجود در وب که دارای استاندارد W3C 1998 (World Wide Web Consortium) هستند می باشد که برای ذخیره سازی و تبادل داده ها مورد استفاده قرار می گیرند. اسناد XML به صورت ،

یک متن ذخیره سازی می شوند که این خود از مزایای بسیار مهم آن می باشد، زیرا حداقل برای به وجود آورندگان آن قابل خواندن است. برای مشاهده و ایجاد آن نیز نیاز به هیچ نرم افزار یا سیستم عامل خاصی نمی باشد. هدف اصلی XML، تسهیل به اشتراک گذاری داده میان سامانه های اطلاعاتی متفاوت، بخصوص از طریق اینترنت، می باشد.

KML 2-4

یک مدل زبان مبتنی بر XML می باشد که برای ارائه اطلاعات مکانی بر روی برنامه های مبتنی بر وب، نقشه های دو بعدی و مرورگرهای سه بعدی زمین استفاده می شود KML . توسط Keyhole, Inc ساخته شد و توسط Google در سال 2004 استفاده شد. فایل KML مجموعه خصوصیاتی (نشانه، تصاویر، پلیگون ها، مدل های سه بعدی ، توصیفات متنی و ..) را برای نمایش در Google Earth ،Maps ،Mobile یا در هر مرورگر سه بعدی زمین که از کدهای KML استفاده می کنند دارد KML . از بعضی از ساختارهای گرامری GML استفاده می کند. در KML مولفه های طول و عرض جغرافیایی توسط WGS 84 تعیین می شوند KML . مانند HTML از ساختار بر چسب مبنا، همراه با المان ها و توصیفات تودرتو مبتنی بر استاندارد های XML استفاده می نماید. شکل زیر نمونه ای از یک سند KML را به نمایش می گذارد.

02

نمونه ای از یک سند KML

GeoRSS 3-4

GeoRSS استانداردی برای کد گذاشتن مکان به عنوان یک RSS feed می باشد. در GeoRSS محتوی مکان شامل نقاط جغرافیایی، خط ها، پلیگون ها و توضیحات مربوطه می باشد. با استفاده از GeoRSS در یک مدل اطلاعاتی امکان بیشتری برای همکاری با قسمت های دیگر و سازگاری بالاتر در طول برنامه نویسی وجود دارد GeoRSS .در دو کدگذاری اصلی وجود دارد: GeoRSS GML و .GeoRSS simple GeoRSS GML یک فرم کاربردی OGC GML می باشد. این نوع محدوده وسیع تری از خصوصیات را نسبت به simple پشتیبانی می کند. هم چنین یک ترتیب W3C geo GeoRSS وجود دارد که قدیمی تر و تا حدودی نامناسب می باشد ولی همچنان به صورت گسترده استفاده می شود. شکل زیر نمونه ای از یک سند GeoRSS را به نمایش می گذارد.

03

نمونه ای از یک سند GeoRSS

 

 

نویسندگان : مهسا امینی طره، علی اصغر آل شیخ، مقاله ” طراحی و توسعه Mashup های مکانی بر پایه تکنولوژی های Web 2.0 با بهره گیری از Google Maps API “

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *