طراحی و توسعه Mashup های مکانی با Google Maps API – بخش چهارم

5 – کار عملی

به منظور دسترسی آسان به اطلاعات دانشگاه ها این پروژه به نمایش اطلاعات دانشگاه های شهر تهران بر روی نقشه می پردازد. داده های دانشگاه ها بر اساس فرمت GeoRSS و KML به صورت جداگانه تهیه شده و بر روی نقشه شهر تهران هم پوشانی می شوند. فرمت داده GeoRSS از نوع W3C geo می باشد. این داده ها دارای اطلاعاتی درباره دانشکده به علاوه لینک و تصویر دانشگاه می باشد. برای نمایش نقشه تهران از میان سرویس های نقشه تحت وب Google Maps انتخاب شده است. این سرویس قابلیت های مبتنی بر نقشه قدرتمندی را ارائه می دهد. با استفاده از Google Maps می توان به مکان ها، مسیرها و مشاغل در تعداد زیادی از کشورهای سراسر جهان دست یافت. تارنماهای شخص ثالث می توانند با استفاده از Google Maps API سایت های مخصوص به خود را داشته باشند. با Google Maps API می توان Google Maps را در صفحه وب مخصوص به خود با استفاده از تکنولوژی JavaScript جای داد.

مرحله ی نخست این پروژه با ایجاد API Key آغاز می گردد؛ بطوریکه با درج تارنما در هنگام ساخت کلید، امکان جایگذاری Google Maps در آن فراهم می گردد. برای ساخت واسط نقشه بایستی کد های Google JavaScript را به صفحه اضافه نموده و سپس با استفاده از توابع JavaScript نقاط را به نقشه اضافه نمود. در این پروژه داده ها در این قسمت تولید نمی شوند، بلکه در فایل های جداگانه تولید شده و بر روی نقشه مورد نظر هم پوشانی خواهند شد. البته این قابلیت در دومین نسخه Google Maps قرار گرفته است. در این نسخه قابلیت های دیگری نظیر افزایش میزان بزرگنمایی و کنترل های بیشتر نیز قرار گرفته است. هم چنین Goole Maps از داده های GeoRSS و KML نیز پشتیبانی می نماید. نمونه کار انجام شده در فرمت HTML تهیه شده و در این قسمت آورده شده است:

04

6- نتیجه گیری و کارهای آینده

تکنولوژی های جدید و الگوی Web 2.0 چالش های جدید دسترسی به وب را مطرح می نمایند. در همین زمینه فرصت های بسیاری مناسبی نیز برای بکار گیری و پیاده سازی تکنیک های نوین در جهت هر چه غنی تر نمودن برنامه های کاربردی اینترنت فراهم شده است. حل مشکلات جدید نیازمند قابلیت های نوین می باشد؛ و این قابلیت های جدید محصول تکنولوژی های جدید هستند. تعامل پذیری، هوشمندی، مقیاس پذیری، به اشتراک گذاری اطلاعات، انعطاف پذیری، محاسبات توزیع یافته، و وب معنایی دستاورد های Web 2.0 بشمار می روند.

Mashup محصول Web 2.0 می باشد و از ترکیب API های مختلف تشکیل شده است. کار عملی انجام شده در این مقاله نیز در همین رابطه می باشد که از ترکیب Google Maps API و داده های تصویری و اطلاعات مختصری در رابطه با دانشکده ها تشکیل شده است. اضافه کردن انواع دیگری از اطلاعات در Mashup مورد نظر به عنوان کارهای آینده در نظر گرفته می شود.

GeoRSS و KMLقالب های مشهور نمایش و انتشار داده های مکانی بر روی وب بشمار می روند. از آنجاییکه قالب هایی نظیر GeoRSS و KML مبتنی بر XML می باشند، می توان از پایگاه های داده ی XML مبنا برای ذخیره ی اطلاعات استفاده نمود. در نتیجه، برای نمایش اطلاعات می توان آن ها را به KML و یا GeoRSS تبدیل نموده و بر روی سرویس های مکانی نمایش داد. GeoRSS  با فراهم آوردن یک فرمت داده ای راحت و قابل پذیرش توانایی به اشتراک گذاری وسیعتری را در فضای اینترنت دارد. به دلیل آنکه جایگاه GeoRSS همچنان قابل بحث است، در محیط های مختلف سازگار نمی باشد. بنابراین از جمله کارهای آینده می تواند جایگزینی استانداردی برای GeoRSS و گسترش دادن هر چه بیشتر ابزارهای نمایش GeoRSS باشد. هم چنین در همین زمینه می توان از هم پوشانی نوع دیگری از داده ها استفاده کرد که از جمله آن JSON می باشد.

نویسندگان : مهسا امینی طره، علی اصغر آل شیخ، مقاله ” طراحی و توسعه Mashup های مکانی بر پایه تکنولوژی های Web 2.0 با بهره گیری از Google Maps API “

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *