کنسرسیوم متن باز مکانی (OGC)

پیشینه ی تاریخی OGC

اولین موفقیتهای GIS مقارن با مشکلاتی است که هیچ عضو منفردی قادر به حل آن به تنهایی نمی بود.

در اواسط 1980، بشدت از سیستم های اطلاعات جغرافیایی در منابع طبیعی و حوزه های دفاعی، بخصوص در ارگانهای دولتی استفاده میشد. سایر بخشها مثل، حکمرانی محلی، مهندسی شهرسازی، و تجارت نیز بطور جدی تکنولوژی را بکار میبستند. آینده روشن بنظر میرسید، ولی در میان کاربران، سرخوردگی به چشم میخورد. کاربران، قدرت و قابلیت ابزارهای جدید تحلیلهای مکانی را دوست داشتند ولی گرانی نرم افزارها و محدودیت توسعه ی آنها و همچنین عدم قابلیت تعامل با سایر سیستمهای مکان مبنا باعث سرخوردگی بهره برداران میگردید. علی رغم آنکه محصولات تجاری جی آی اسی در دسترس بود ولی به دلایل مالی مختلف، بعضی از سازمانها، نرم افزارهای خاص خودرا تولید مینمودند. د ر اواخر 1970 اداره ی خدمات وحش آمریکا قراردادی در ساخت MOSS (Map Overlay and Statistical System) منعقد نمود که یک نرم افزار جی آی اسی متن باز با مدل برداری بود و در تعداد زیادی از ارگانها و سازمانهای محلی و ایالتی استفاده شد. در اوایل 1980 یک نرم افزار برمبنای داده های رستری با نام , GRASS (Geographic Resources Analysis Support System), توسط مهندسی ساخت ارتش آمریکا تولید شد. و سپس در دانشگاههای مختلفی در جهان استفاده شد.

این نرم افزار از مزایای محیط های متن باز UNIX و اینترنت برخوردار بود و تبدیل به اولین پروژه ی نرم افزاری جی آی اسی متن باز گردید. ادامه ی این روند منجر به شکل گیری سازمانی غیرانتفاعی بنام Open GRASS Foundation (OGF) – گردید.

wms_wfs_combined2 وجود نیازهای مختلف به نرم افزارهای متفاوت با قابلیتهای گوناگون و سازگاری سریعتر با سایر سیستمها، گروه Grass را به سمت موضوعهایی در زمینه ی طرحها و تسهیلات فرایندهای مکان مبنای تعاملی کشاند. بجای تمرکز برروی نرم افزارهای متن باز منفرد، گروه، تصمیم به ساخت فرایندی نمود که بتواند:

  1. ساخت امکانات مکانی تجاری را همزمان با غیر تجاری رشد دهد.
  2. مانند بلندگویی، نیازها را به گوش توسعه دهندگان سیستم برساند.
  3. با سازگارنمودن نیازهای کاریران و طرحهای تولید محصولات ، در پاسخگویی نیازها تسریع بخشد. با تمام این ابتکارات، Grass نتوانست راه حل تعاملی کاملی را تامین نماید. باوجودآنکه Grass یک قالب داده ی باز و آزاد داشت ولی این موضوع برای دستیابی به تعامل میان سایر نرم افزارها کافی نبود.

پروژه جی آی اس متن باز که نهایتا (با همکاری گردآورندگان MOSS) به OGC در 1994 کشانده شد، تعریفی از مجموعه استانداردهای سرویسهای تعاملی مکانی را بنا نهاد. OGC در اولین نشست مدیران در 25 سپتامبر 1994 دارای 8 عضو بود. شرکت اینترگراف اولین عضو تجاری اصلی OGC بود.

از 1994 تا 2004 تعداد اعضاء به 200 ارگان دولتی و خصوص افزایش یافت. در سالهای اخیر، OGC درگیر با تفاهم نامه های جزئیات استانداردهای جی آی اس ها ی متن باز بوده است. وجود صدها موسسه ی تجاری جهانی در پیاده سازی این استانداردها و بکارگیری آنها در سازمانهای گوناگون در سطح جهان ، حکایت از میزان موفقیت OGC میکند.

کنسرسیوم متن باز مکانی (OGC)

کنسرسیوم متن باز مکانی (OGC) یک کنسرسیوم بین المللی متشکل از بیش از 420 شرکت، سازمان دولتی، سازمان تحقیقاتی و دانشگاه مشارکت کننده در یک فرایند اجماع، به منظور در دسترس عموم قرار دادن اینترفیس مکانی و استانداردهای فرمت می باشد. استانداردهای OGC، توسعه دهندگان تکنولوژی را قادر می سازند که اطلاعات و خدمات مکانی را با هر برنامه کاربردی که باید بطور مکانی قادرسازی شود، قابل دسترس و مفید گردانند.

 

نویسنده: مهدی سعیدی انجیله

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *