معرفی نرم افزار MapGuide OS در حوزه WebGIS

در نوامبر 2005 شرکت Autodesk نرم افزار معروف خود را در حوزه سیستم های اطلاعات مکانی با نام MapGuide پس از بازطراحی معماری آن در دو نسخه تجاری به نام MapGuide Enterprise و نسخه متن باز به نام MapGuide Open Source (OS) منتشر ساخت. MapGuide OS از آن پس توسط کمیته راهبری نحت مجوز LGPL هدایت و توسعه می یابد.

شکلزیر معماری سه لایه آن را نمایش می دهد. در این معماری سه لایه ای اجزای زیر موجودند:

 • "MapGuide Server: این قسمت خدمات MapGuide OS را میزبانی کرده و به درخواست های ارسالی از گیرنده بر روی پروتوکل TCP/IP پاسخ می گوید. در اینجا خدمات دهنده هفت خدمت را ارائه می دهد: Site Service, Resource Service, Drawing Service, Feature Service, Mapping Service, Rendering Service, and Tile Service. MapGuide Server می تواند هم بر روی ویندوز و هم لینوکس اجرا شود.
 • MapGuide Web Server Extension: اجزای داخلی هستند بدون هیچ گونه رابط کاربری که از طریق MapGuide Web API مورد دستیابی قرار می گیرند. Web Extensions یک ماژول MapAgent CGI/ISAPI/Apache را شامل می شود که خدمات ارائه شده از طرف MapGuide Server را به برنامه های کاربردی گیرنده بر روی اینترنت یا اینترانت از طریق پروتوکل HTTP انتقال می دهد. MapGuide Web API سه محیط برنامه نویسی را حمایت می کند: ASP.NET، JAVA/JSP و PHP. این بخش می تواند هم بر روی ویندوز و هم لینوکس اجرا شده و با خدمات دهنده وب Apache یا Microsoft IIS کار کند.
 • MapGuide Viewer: MapGuide OS سه فن آوری را برای مشاهده در سمت گیرنده ارائه می کند: یکی مبتنی بر DWF و دو تای دیگر مبتنی بر AJAX.
  • DWF Viewer : شامل Autodesk DWF Viewer (قابل دانلود) می شود که بر مبنای ActiveX Control از مایکروسافت بنا شده و پشتیبانی کاملی از قالب DWF را ارائه می دهد. این گزینه فقط در Internet Explorer قابل استفاده است.
  • AJAX Viewer: یک DHTML viewer خالص مبتنی بر فن آوری AJAX بوده هیچ گونه بسته الحاقی را نیاز ندارد. این گزینه در Internt Explorer، FireFox و Safari قابل استفاده است.
  • Fusion Viewer: یک چارچوب توسعه برنامه کاربردی در حوزه Web mapping است که بر اساس زبان Javascript ساخته شده است. … با استفاده از widget که عملکرد رابط را در معماری ماژولار Fusion فراهم می آورد، توسعه دهندگان قادر خواهند بود تا عملکرد هایی را اضافه، حذف یا اصلاح کنند که با استانداردهای HTML و CSS سازگار باشد. Fusion نیاز به هیچ نوع بسته الحاقی در مرورگر وب ندارد و اکثر مرورگرها را در ویندوز، لینوکس و Mac پشتیبانی می کند. با استفاده از مجموعه در حال افزایش از widgetها، این سیستم ماژولار اجازه می دهد برنامه های کاربردی قدرتمند و تعامل پذیری بر مبنای AJAX به سرعت و با کمترین میزان برنامه نویسی ایجاد شوند. برای کاربردهایی که نیاز به عملکرد خاصی دارند، Fusion یک سکوی قابل توسعه ای را فراهم می سازد تا widget های خاص توسعه یابند.
 • MapGuide Open Source: یک برنامه کاربردی اختصاص یافته به مدیریت داده های مکانی برای MapGuide OS است. این یک ابزار و گیرنده گرافیکی متن باز بوده که در حال حاضر در مرحله توسعه بوده و نسخه آلفای آن منتشر شده است.
 • Autodesk MapGuide Studio: یک ابزار اختصاصی (غیرمتن باز) و مدیریتی برای MapGuide OS است.
 • MapGuide Web Studio: یک ابزار مدیریتی مبتنی بر وب برای تعریف منابع داده، لایه و منابع نقشه است. این برنامه مبتنی بر AJAX بوده که در سکوهای متفاوت و با مرورگرهای وب مختلفی مانند Internet Explorer، Firefox و Safari قابل استفاده است. برخلاف MapGuide Studio، این برنامه یک محصول مجزا نیست بلکه به عنوان جزیی از MapGuide Web Server Extensions نصب می شود.

08 معماری MapGuide OS

MapGuide Site Administrator یک برنامه کاربردی برای مدیریت سایت و خدمات دهنده های آن است. این برنامه کاربردی از یک رابط مبتنی بر وب استفاده می کند که از طریق هر مرورگر وبی قابل دستیابی است. از MapGuide Site Server برای افزودن و حذف کردن خدمات دهنده ها، خارج ساختن آن ها از روی اینترنت جهت نگهداری و تعمیر، تغییر تنظیمات خدمات دهنده، تخصیص خدمات به یک خدمات دهنده و نظارت بر وضعیت خدمات دهنده ها استفاده می شود. این برنامه یک محصول مجزا نبوده بلکه همراه با Web Server Extensions نصب می شود.

لازم به ذکر است جهت آماده سازی برنامه کاربردی (اعمالی از قبیل تعیین داده های ورودی، سیستم مختصات و تنظیمات کارتوگرافی) از نرم افزار اختصاصی MapGuide Studio می توان سود جست؛ هرچند نسخه با توانایی های کمتر آن به نام MapGuide Web Studio همراه با MapGuide OS ارائه می شود. این خود یک نقص مهم در کار با این نرم افزار به شمار می رود.

ترتیبی که سایت تخصصی جی.آی.اس برای مطالعه سری نرم افزار WebGIS (وب جی آی اس) پیشنهاد می کند:

2 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *