برخی از تصاویر ماهواره ای قابل دریافت در ایران و مشخصات آنها

در این بخش تصاویر ماهواره ای متداول قابل دریافت در ایران (لندست ، آیکونوس ، IRS ، کویک برد QuickBird) به همراه مشخصاتی چون ساختار و قدرت تفکیک مورد بررسی قرار گرفته اند.

ماهواره لندست

این ماهواره توسط سازمان ملی هوانوردی و فضانوردی آمریکا (NASA) ، طراحی و در مدار زمین قرار گرفته است. این ماهواره دارای 3 سنجنده MSS و با قدرت تفکیک m 79 * 79 ، TM با قدرت تفکیک 30 متر و ETM با قدرت تفکیک 15 متر می باشد. بطور کلی سنجنده ETM نسبت به سنجنده های دیگر این ماهواره دارای مزیتهایی می باشد که از جمله می‌توان به عوامل زیر اشاره کرد:

  • وجود باند پانکروماتیک با محدوده طیفی 90/0-52/0 میکرومتر و قدرت تفکیک زمینی 15 متر
  • بهبود قدرت تفکیک مکانی باند حرارتی از 120 متر به 60 متر
  • وجود تنظیم کننده که تنظیم و تبدیل انرژی رادیومتری

 

ماهواره IRS هندوستان

این ماهواره دارای سنجنده ای به نام Liss می باشد که توانایی اساسی برای نقشه برداری مشابه ماهواره لندست MSS و TM و با اختلاف زیادی در بهبود قدرت تفکیک زمینی (باند پانکروماتیک با قدرت تفکیک زمینی 8/5 متر) می باشد.

irs

نمونه ای از تصویر ماهواره ای IRS (کشور آلمان)

ماهواره ایکونوس (Ikonos)

ایکونوس اولین ماهواره تصویر برداری تجاری است که قادر به جمع آوری تصاویر پانکروماتیک با قدرت تفکیک 1 متر با عرض تصویر به میزان 11 کیلومتر و همچنین تصاویر چند طیف با قدرت تفکیک چهارمتر در 4 باند آبی ، سبز ، قرمز و مادون قرمز نزدیک ، همانند محدوده باند های یک تا چهار ماهواره لندست 4 و 5 است. ایکونوس دارای مدار بیضی شکل شبیه قطبی خورشید آهنگ و سیستم تصویر برداری با آرایش خطی و فاصله کانونی 10 متر است. سنجنده این ماهواره در ارتفاع 681 کیلومتری زمین قادر است تصاویر پانکروماتیک با قدرت تفکیک 82 سانتی متر و تصاویر چند طیف با قدرت تفکیک زمینی 4 متر برداشت کند. سرآنتن GPS موقعیت و وضعیت ماهواره را در هر لحظه ارائه می کنند. این ماهواره با سرعت 7 کیلومتر در ثانیه قادر به تصویر برداری می باشد.

ikonos

نمونه ای از تصویر ماهواره Ikonos (منطقه امام شهر– شهر یزد)

ماهواره Quickbird

این ماهواره جزء پیشرفته ترین ماهواره های آمریکا بوده و زمانی بعلت قدرت تفکیک مکانی بالا جزء ماهواره های نظامی و سیاسی این کشور بوده است و چند سالی است که این ماهواره به رده ماهواره های تجاری پیوسته است. این ماهواره دارای یک باند پانکروماتیک قدرت تفکیک مکانی 60 سانتیمتر و سه باند رنگی چند طیفی (Multispectral) با قدرت تفکیک 5/2 متر می باشد که با عملیات های مختلف پردازش تصویر و همچنین ادغام کردن باندهای مختلف این سنجنده تصویری بدست خواهد آمد که قابلیت برداشت اطلاعات مکانی تا مقیاس حدودی 1:2.000 را خواهد داشت ، بطوریکه استفاده از این تصویر در بروز رسانی نقشه های قدیمی بسیار کاربردی و مقرون به صرفه می باشد.

quickbird

نمونه ای از تصویر ماهواره Quick bird (شهر استانبول- ترکیه)

نویسنده: مهدی جعفری ندوشن

ترتیبی که سایت تخصصی جی.آی.اس برای مطالعه سری مبانی سنجش از دور پیشنهاد می کند:

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *